Strona główna » Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego na kongresie PiS. Warszawa luty 2014.

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego na kongresie PiS. Warszawa luty 2014.

Jarosław Kaczyński we wprowadzającym wystąpieniu zarysował zręby programu PiS. Oto kilka głównych myśli zaczerpniętych z wystąpienia.
Ludzie żyją we wspólnotach. Naturalnymi dla istnienia człowieka są trzy wspólnoty: rodzina monogamiczna, państwo i naród. Odrzucamy pogląd, że istnienie narodów prowadzi do konfliktów.
Akceptujemy te procesy, które zaczęły się w Europie w roku 1951, które legły u podstaw zjednoczenia się Europy. Chcemy wielkiej Europy, ale w jej różnorodności i wolności.
Pragniemy uchylić dwa niebezpieczeństwa: katastrofy demograficznej oraz bardzo powolnego wzrostu w tym minimalnego wzrostu dochodów obywateli, bardzo powolnego zbliżania się do średnich płac osiąganych przez obywateli czołowych państw europejskich.
Polacy mają dość systemu Tuska. Systemu opartego na egoizmie i arogancji władzy, pozbawionego jakiejkolwiek empatii. Będzie obowiązywała zasada „nic o nas bez nas”.
Czy po sześciu latach rządów platformy żyje się wam lepiej?
Można było uniknąć kryzysu. Dawała taką szansę złotówka chroniąca gospodarkę,  podobnie jak środki pomocowe oraz potencjał tkwiący w przedsiębiorczości obywateli.
Środki pomocowe zostały fatalnie wykorzystane  Tylko w ubiegłym roku z Polski wyemigrowało 0,5 mln. obywateli.
Program PiS nie jest programem dla przecinania wstęg, nie dla chwały rządzących. Jest to program dla Polaków nie dla koalicji korporacji.
Będziemy dążyć do zmian w administracji ponieważ wytworzyła się administracja równoległa żyjąca z środków unijnych.  
Zmiany muszą dotyczyć także podejścia do samorządów lokalnych,  które uginają się pod ciężarem coraz to nowych zobowiązań.
Prokuratura musi powrócić do rządu.  Z kolei  GUS musi się stać prawdziwie niezależna instytucją.  
W przeciwieństwie do rządzących my się kontroli nie boimy dlatego w razie przejęcia władzy przyjmiemy „pakiet demokratyczny”, który ostatnio w głosowaniu platforma odrzuciła.
Powołamy do istnienia Inwestycje Polskie. Odblokujemy małe i średnie przedsiębiorstwa. Doprowadzimy do reindustrializacji Polski.
Więcej środków skierujemy na polską wieś.  Reaktywujemy gabinety lekarskie i stomatologiczne w polskich szkołach.
Zadbamy o budowę mieszkań pod wynajem, które stopniowo zostaną przekształcone na własność.
W Polsce płace w stosunki do wzrostu PKB są za niskie. Polacy musza więcej zarabiać.
Zatrzymamy proces prywatyzacji i komercjalizacji służby zdrowia.
Zmienimy podejście do oświaty. Zrezygnujemy z systemu testowego, który odzwyczaja uczniów od samodzielnego myślenia.  Powrócimy do systemu ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletnich liceów, pięcioletnich techników oraz pięcioletnich studiów. Drugi kierunek studiów na nowo będzie bezpłatny.
W dziedzinie kultury nie będziemy popierać różnych dziwnych eksperymentów, pseudo dzieł, które mają zastępować prawdziwą sztukę.
Media publiczne muszą odzyskać swoją misję publiczną.
Będziemy organizować referenda tak, aby obywatele wypowiedzieli się w ważnych dla siebie sprawach.
W dziedzinie polityki zagranicznej nie będziemy szukali zaczepki, ale też nie będziemy składali nikomu hołdów. Ma powrócić polityka Lecha Kaczyńskiego.
Trzeba bronić Polaków zagranicą szczególnie dotyczy to Niemiec  i Litwy. To jest nasz święty obowiązek. Będziemy walczyć z antypolonizmem w każdej postaci.
Odbudujemy siły zbrojne, gdyż sojuszników mają tylko silni.

Andrzej Chrobak


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334