Strona główna » Smoleński dekalog ojca

Smoleński dekalog ojca

Ojciec najmłodszej z ofiar występuje z inicjatywą, która ma rozpocząć dyskusję między ekspertami rządu i zespołu Macierewicza.

Natalia Januszko była stewardesą w załodze tupolewa. Miała niespełna 23 lata.

Podczas żałobnych uroczystości w Warszawie w kwietniu 2010 r. premier Donald Tusk wspominał najstarszą i najmłodszą ofiarę katastrofy: – Prezydent Kaczorowski to dramatyczna emigracja i sen o niepodległej Polsce, a Natalia to szczęście młodej dziewczyny, szczęście, że żyje w wolnym kraju, i że może mieć marzenia i nadzieje na szczęście w swoim osobistym życiu.

Potem wspominał ją jeszcze kilkakrotnie podczas rocznicowych obchodów.

Ojciec Natalii Januszko nie jest jednak przekonany do rządowej wersji przyczyn katastrofy, zaprezentowanej w raporcie komisji ministra Jerzego Millera. W rozmowie z „Rz" Grzegorz Januszko dystansuje się też wobec teorii zamachu lansowanych przez ekspertów zespołu parlamentarnego kierowanego przez posła PiS Antoniego Macierewicza.

– Najbardziej obawiam się tego, że przez kilkadziesiąt lat nie dowiemy się, co tak naprawdę wydarzyło się pod Smoleńskiem – mówi.

Stąd jego inicjatywa – po konsultacjach z przedstawicielami kilku rodzin przesłał dziesięć jednakowych pytań członkom rządowej komisji oraz ekspertom Macierewicza. Pyta m.in., dlaczego zginęli wszyscy pasażerowie, czy brzoza mogła oderwać skrzydło samolotu, jacy eksperci z Polski byli na miejscu katastrofy i czy jest szansa na międzynarodowe dochodzenie w sprawie Smoleńska. Odpowiedzi zamierza opublikować.

– Mam nadzieję, że to będzie początek rozmowy między ekspertami z obu stron – tłumaczy.

Jedną z osób, z którą konsultował się Januszko, jest Ewa Kochanowska, wdowa po rzeczniku praw obywatelskich Januszu Kochanowskim.

– Te pytania to wyraz desperacji tych rodzin, które cierpią, bo nie przekonuje ich oficjalna wersja przyczyn katastrofy – mówi.

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej stawiają pytania Laskowi i Macierewiczowi. Otrzymają odpowiedź?Szef rządowego zespołu zajmującego się Smoleńskiem Maciej Lasek twierdzi, że odpowiedzi jego ekspertów będą gotowe jeszcze w tym tygodniu. – Mam wrażenie, że część rodzin czuje się zagubiona i potrzebuje informacji bez podtekstu politycznego – twierdzi.

I przyznaje: – Relacje z rodzinami ofiar to bardzo wrażliwy temat. Nie mam jeszcze pomysłu, jak to rozwiązać.

W rozmowie z „Rz" Antoni Macierewicz zapewnia, że jego eksperci już przygotowali odpowiedzi na pytania Grzegorza Januszki. Podtrzymują w nich swe tezy o tym, że samolot nie uderzył w brzozę, a na pokładzie doszło do wybuchów.

10 pytań w sprawie 10 kwietnia

1

Czy jest możliwe, żeby część skrzydła została urwana po zderzeniu z brzozą? Po pierwsze, z punktu widzenia położenia owego drzewa, a po drugie, z punktu widzenia jego grubości, technologii drewna, prędkości samolotu itp.?

2

Czy po rzekomym uderzeniu w drzewo na wysokości kilku metrów i urwaniu skrzydła samolot mógł się ponownie wzbić i wykonać tzw. beczkę?

3

Czy i jak jest możliwe, że samolot spadający z kilku/kilkunastu metrów z prędkością ok. 270–280 km/godz. mógł się tak doszczętnie roztrzaskać, uderzając w błotniste podłoże?

4

Czy w podobnych katastrofach nie zdarza się, że część osób uchodzi z życiem? Samolot z prezydentem Mozambiku rozbił się, uderzając w bok góry z prędkością ok. 400 km/godz., pod kątem, a część osób przeżyła. Zdarzyło się to w latach 80., chodziło o Tu-134 – podobnej konstrukcji co TU-154.

5

Czy badania wraku, jego zabezpieczenie, zabezpieczenie terenu oraz przeszukanie tego terenu, żeby znaleźć szczątki ofiar oraz dowody uznają Państwo za odpowiednie?

6
Ojciec najmłodszej z ofiar występuje z inicjatywą, która ma rozpocząć dyskusję między ekspertami rządu i zespołu Macierewicza.

Czy posiadają Państwo wiedzę, jacy eksperci z Polski byli na terenie katastrofy i jakie badania zostały przeprowadzone bezpośrednio po katastrofie (godziny, dni)?

7

Czy cokolwiek – jeśli tak, to co – mogłoby wnieść powołanie międzynarodowej komisji bądź wznowienie pracy KBWLLP? (Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego – red.)

8

Czy badania w czasie i po sekcjach zwłok, a także badania szczątków samolotu były na tyle szczegółowe, żeby potwierdzić bądź wykluczyć eksplozje na pokładzie samolotu?

9

W jakim stopniu oceniają Państwo komitet MAK jako instytucję niezależną, międzynarodową, wiarygodną i taką, w której działaniu ws. katastrofy smoleńskiej nie zachodził konflikt interesów?

10

Czy istnieją inne instytucje/ośrodki, które uznają Państwo za kompetentne, wiarygodne w badaniu katastrof lotniczych, w szczególności mając na uwadze to, że nasz kraj jest członkiem NATO oraz UE?

http://www.rp.pl/artykul/600898,1008967-Smolenski-dekalog-ojca.html?p=2


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334