Strona główna » Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w Sanoku

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w Sanoku

zolnierze-wykleci.jpg

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku patronat narodowy nad obchodami objął Andrzej Duda, prezydent RP. Dołączamy się do decyzji pana prezydenta, by w ten sposób oddać hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego z lat 1944-1963.

Sięgnijmy pamięcią kilka lat wstecz. Uroczystości ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych zainicjował Komitet Powiatowy „Prawa i Sprawiedliwości” w Sanoku. Uczynił to z wieloma środowiskami. Byli to: Sanocki Klub Gazety Polskiej, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku, Związek Sybiraków Koło Terenowe w Sanoku, NSZZ „Solidarność” Delegatura w Sanoku, Zespół „Soul”, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Sanoku, IPN w Rzeszowie, ZS „Strzelec” Jednostka Strzelecka 2210 w Sanoku, Związek Strzelecki „Strzelec Rzeczypospolitej” w Sanoku, ZHP – Komenda Hufca w Sanoku.

Uroczyste msze św. zostały odprawione każdego roku w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, a po nich można było wysłuchać pięknych pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Soul” pd. dr Moniki Brewczak.

Drugi już rok, tj. 2015-2016, głównymi organizatorami uroczystości są miejscowe samorządy – miejski i powiatowy. Burmistrzem jest Tadeusz Pióro, starostą sanockim Roman Konieczny. Wcześniej tak nie było.

1 marca to święto państwowe, zatem na wszystkich budynkach użyteczności publicznej zawisną biało-czerwone flagi. Załopoczą z pewnością na wielu balkonach, w oknach, na bramach budynków prywatnych.

Uroczystości w Sanoku zostały wpisane w ogólnopolski kalendarz wydarzeń. Można o tym przeczytać na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Miejscowości uczestniczące w akcji:

http://www.prezydent.pl/kancelaria/zolnierze-wykleci/wydarzenia/

(inf. wł.)






  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334