Strona główna » Nadzieję zamordowano w Katyniu 73 lata temu

Nadzieję zamordowano w K w Katyniu 73 lata temu

SANOK. Dzisiaj obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną, w kwietniu i maju, 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Starobielsku, Kozielsku i wielu innych miejscach sowieci zamordowali ponad 21 tys. polskich obywateli, różnego stanu i wykształcenia. Zamordowali strzałem w tył głowy.

Dzisiaj w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku w intencji pomordowanych modlili się wierni. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Proboszcz Andrzej Skiba. Także wygłosił kazanie, przywołując słowa Ewangelii i okrutną historię z wiosny 1940 r. Mówił, że zbrodnia katyńska, to zemsta Stalina za Cud nad Wisłą. Podkreślił, że wymordowanie Polaków to było ludobójstwo. Z tym terminem tak wielu nie chce się zgodzić.

W uroczystościach uczestniczyły trzy poczty sztandarowe: Żołnierzy AK Koło w Sanoku, Związku Sybiraków Koło Terenowe w Sanoku i KH ZHP w Sanoku.

Pod Krzyżem „Golgota Wschodu” kwiaty złożyli m.in.: w imieniu sanockiego PiS-u Andrzej Chrobak, radny miasta Sanoka, i Tadeusz Nabywaniec, radny powiatu sanockiego, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, żołnierze AK i Sybiracy, wiceburmistrz Sanoka, dyrektorka SP nr 2 w Sanoku wraz z uczniami, harcerze. Znicze zapalili młodzieńcy z ON-R-u.

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie” – niech te słowa prawdy towarzyszą nam na co dzień. Szczególnie młode pokolenie powinno o tym pamiętać. Ale czy zechce?

(In. wł.).


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334