Strona główna » Historia o nich głucho milczała...

Historia o nich głucho milczała...

SANOK. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w ich intencji 1 marca 2014 r. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku została odprawiona uroczysta Msza św.

Liturgii przewodniczył ks. dziekan dr Andrzej Skiba, a jednym z celebransów był O. Andrzej Deptuch, franciszkanin, niezłomny kapelan Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który spędził 5 lat w ciężkim więzieniu stalinowskim.

Ks. dziekan w kazaniu z czcią wspomniał o żołnierzach i cywilach, którzy po 1944 roku uczestniczyli w zorganizowanej opozycji przeciwko reżimowi komunistycznemu instalowanemu w Polsce przez Związek Sowiecki i zapłacili za to swoją wolnością, zdrowiem, życiem, dobrym imieniem. Ogromną cenę zapłaciły także ich rodziny, o czym przypomniały przytoczone przez kaznodzieję fragmenty grypsów płk. Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, do synka Andrzeja, przemycanych z więzienia.

Uroczystość uświetniły trzy poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Terenowe w Sanoku, Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku oraz Hufca Ziemi Sanockiej ZHP.

Po Mszy św. uczestnicy procesyjnie przeszli pod Krzyż Katyński, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

W imieniu parlamentarzystów PiS: senatora RP Andrzeja Matusiewicza i posła na Sejm RP Piotra Babinetza kwiaty złożyła Agnieszka Szczepańska. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddał także członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Tadeusz Pióro, zaś Zarząd Powiatowy i Miejski Prawa i Sprawiedliwości reprezentowali Tadeusz Nabywaniec i Andrzej Chrobak.

Hołd Wyklętym złożyli także m.in.:  Aleksander Roman, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Sanoku, Mieczysław Brekier, prezes Związku Sybiraków  Koło Terenowe w Sanoku, Andrzej Szall i Antoni Malinowski, reprezentujący NSZZ "Solidarność" Delegatura w Sanoku, Bronisław Kielar i Zdzisław Skrzypczyk, członkowie zarządu TG "Sokół" w Sanoku, Krzysztof Zając wraz z młodzieżą z SP nr 4 w Sanoku.

Uroczystość uwieńczył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu SOUL pod dyrekcją pani dr Moniki Brewczak.

Organizatorami obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli: Komitet Powiatowy PiS w Sanoku, Sanocki Klub Gazety Polskiej, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku, Związek Sybiraków Koło Terenowe w Sanoku, NSZZ „Solidarność” Delegatura w Sanoku, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Sanoku, ZS „Strzelec” Jednostka Strzelecka 2210 w Sanoku, Związek Strzelecki Rzeczypospolitej „Strzelec” w Sanoku. Ponadto w uroczystości udział wzięli harcerze Hufca ZHP Ziemi Sanockiej w Sanoku pod przewodnictwem komendantki Krystyny Chowaniec.

(in.wł.)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334