Strona główna » 75. rocznica mordu na Gruszce

75. rocznica mordu na Gruszce

a1.jpg

75 lat temu, w nocy z 5 na 6 lipca 1940 r., na zboczu Gruszki nieopodal Tarnawy Dolnej (gmina Zagórz) niemieccy oprawcy dokonali egzekucji 112 polskich patriotów przywiezionych z sanockiego więzienia.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Homilię do zebranych wygłosił ks. dr Andrzej Skiba, nawiązując w pierwszej części do liturgii słowa, w drugiej – do tragicznych wydarzeń na Gruszce.

Kolejna część patriotycznego spotkania odbyła się na Cmentarzu Centralnym w Sanoku przy zbiorowej mogile, w której po wojnie spoczęły ciała zamordowanych, ekshumowane z dołu śmierci pod Gruszką. Został odśpiewany hymn narodowy „Jeszcze Polska nie zginęła”, jeden z harcerskich druhów odczytał Apel Poległych. Były to wzruszające chwile.

Następnie delegacje samorządów miasta Sanoka, powiatu sanockiego oraz organizacji kombatanckich i społecznych złożyły kwiaty i zapaliły znicze na mogile.

W imieniu senatora RP Andrzeja Matusiewicza i posła na Sejm RP Piotra Babinetza hołd zamordowanym oddał Kazimierz Węgrzyn, radny powiatu sanockiego i zarazem pełnomocnik Komitetu Powiatowego „Prawa i Sprawiedliwości” w Sanoku.

W dalszej kolejności zebrani udali się do symbolicznej mogiły do lasu na zboczach Gruszki. Tam również oddali cześć i chwałę bohaterom.

Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Sanoku, KH ZHP w Sanoku oraz ŚZŻAK Koło w Sanoku.(inf. wł.)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334