Strona główna » 34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

a1.jpg

SANOK. Dzisiaj mija 34. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Był to bardzo trudny czas dla Polaków, także dla wielu sanoczan i mieszkańców powiatu sanockiego.

W kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku o godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Tomasza Grzywny, który również wygłosił homilię.

W kazaniu ks. Tomasz przywołał Ewangelię św. Łukasza, której słowa brzmią mocno. Pytały Jezusa tłumy, celnicy, żołnierze, co mają czynić. On odpowiadał, aby dzielić się z innymi tym, co mamy, nie należy pobierać od narodu więcej, niż potrzeba; nad nikim znęcać się nie można i nikogo uciskać. Te słowa odniósł do tych, którzy sprawowali i sprawują władzę. Trzeba postępować zgodnie z ewangelią. Społeczeństwo oczekuje służby od ludzi wybranych przez naród.

Po Eucharystii zgromadzeni na modlitwie przeszli pod tablicę pamiątkową umieszczoną na murze kościoła, na której napis brzmi: „Tylko naród wolny duchowo, miłujący prawdę, może trwać i tworzyć dla przyszłości”. Słowa te wypowiedział bł. ks. Jerzy Popiełuszko 25 września 1983 r.

Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz Sanoka – Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka, wraz z wiceburmistrzem Edwardem Olejko, oraz Marian Kraczkowski i Antoni Malinowski, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Uroczystość uświetniły dwa poczty sztandarowe związków branżowych. Ponadto w spotkaniu modlitewnym udział wzięli działacze KP „Prawo i Sprawiedliwość” w Sanoku.

(in. wł.)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334