Strona główna » Znika Autosan - ikona sanockiego przemysłu

Znika Autosan - ikona sanockiego przemysłu

Jak podają sanockie portale internetowe, 19 września br. do V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Krośnie wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Autosanu. Obejmuje on likwidację majątku. Sąd zadecyduje, czy są przesłanki do ogłoszenia upadłości, a jeśli tak – do zakładu wkroczy syndyk masy upadłościowej.

Tego samego dnia zarząd spółki wydał oświadczenie, w którym informuje m.in. o tym, że z powodu poważnych strat, jakie AUTOSAN S.A. generował od 2009 roku i coraz większych problemów finansowych spółki oraz wobec braku wystarczającej ilości rentownych zamówień, niemożności dalszego finansowania działań restrukturyzacyjnych i działalności gospodarczej spółki, zarząd AUTOSAN SA złożył wniosek upadłościowy /http://www.autosan.eu/pl/aktualnosc/123/oswiadczenie-zarzadu-spolki-autosan-sa/.

Natomiast 20 września br. na stronie internetowej Autosanu pojawiło się oświadczenie prezes Zarządu Spółki Sobiesław Zasada SA Danuty Piskorz /http://www.autosan.eu/pl/aktualnosc/124/komunikat-spolki-sobieslaw-zasada-sa/, która twierdzi, że spółka ta zrobiła na rzecz ratowania sanockiej firmy bardzo wiele i ubolewa, że mimo wszystkich tych działań stanęła ona na krawędzi upadłości. Jednocześnie pani prezes informuje, że podjęta została decyzja o sprzedaży wszystkich akcji spółki Autosan S.A. za „symboliczną kwotę” na rzecz pana Grzegorza Tarnawy, który to przedsiębiorca „przedstawił perspektywę pozyskania potencjalnego inwestora gotowego dofinansować Spółkę Autosan S.A. kwotą pozwalającą realnie myśleć o jej dalszym funkcjonowaniu.”

Ciekawe, że to, co nie udało się potężnej Grupie Kapitałowej Sobiesław Zasada S.A., ma się udać nieznanemu bliżej drobnemu przedsiębiorcy (z informacji dostępnych w internecie wynika, że działa on – jeśli mowa o właściwej osobie – w branży ubezpieczeń, prowadząc przedsiębiorstwo handlowo-usługowe).

W poniedziałek 23 września br. załoga ma normalnie stawić się do pracy, jednakże wszyscy stanęli przed wielką niewiadomą i zadają sobie pytanie, co dalej. Autosan przetrwał ponad 180 lat. Nie zniszczyli go zaborcy, dwie wojny, komuna. Niszczyła go stopniowo III RP, a dzieło zniszczenia dopełniło się pod obecnymi rządami Partii Miłości.

Wśród gorzkich komentarzy internautów znalazł się i taki: „No to w końcu Sanok tylko miastem kultury i turystyki. SanOK!!! Ludzie będą mieli czas, aby docenić wysiłek władz miasta i powiatu. Zamiast do roboty pójdą sobie do muzeum, na skansen, pospacerują po rynku, pooglądają żużel na lodzie czy też pobawią się na zjeździe Sanoczan. Dziękujemy Panie Wojtku. Dziękujemy Panie Sebastianie. Prawdziwi z was wizjonerzy” /werw, http://www.isanok.pl/aktualnosc/id12584,do-sadu-wplynal-wniosek-o-upadlosc-autosanu-nie-mielismy-wyjscia-mowi-prezes?cp=1#comments/

Nasuwa się jeszcze jedna refleksja: wydaje się, niestety, że podczas przyszłorocznego Zjazdu Sanoczan wyraźny będzie podział na tych, którzy na czas z Sanoka wyjechali i urządzili sobie życie na przyzwoitym poziomie gdzie indziej, oraz na tych, którzy pozostali w rodzinnym mieście i żyją tu z dnia na dzień z łaski MOPS-u, GOPS-u, PUP itd. lub drżą o utrzymanie zatrudnienia, bez poczucia godności i własnej wartości, jaka daje dobrze wynagradzana praca. Jak długo tak można żyć? Wydaje się, że już niedługo.

(In. wł.)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334