Strona główna » Zmarła Barbara Marianowska

Zmarła Barbara Marianowska

W czwartek w Tarnowie po długiej chorobie zmarła Barbara Marianowska, posłanka PiS w latach 2001-2011. Miała 65 lat.

Barbara Marianowska urodziła się w 1947 roku w Anglii. Jej rodzice byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju mieszkała w Tarnowie, Karwodrzy i Tuchowie. W Krakowie ukończyła szkołę średnią oraz studia w Akademii Ekonomicznej.

Pracowała w Izbie Skarbowej, Urzędzie Kontroli Skarbowej, a od roku 1994 w Delegaturze Najwyższej Izby Kontroli w Krakowie.

Od 1980 roku była członkiem „Solidarności”. W stanie wojennym współpracowała z podziemnym krakowskim tygodnikiem "Mała Polska". W latach 1992-1994 była przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Krakowie.

Była członkiem Krajowej Izby Biegłych Rewidentów i Stowarzyszenia Księgowych Polskich.

Do kandydowanie w wyborach 2001 roku do Sejmu przystępowała jako osoba bezpartyjna z rekomendacji Lecha Kaczyńskiego, który docenił jej fachowość uczciwość i niezależność. W wyborach uzyskała ponad 6 tys. głosów.

Jako poseł na Sejm IV kadencji pracowała w Komisji Finansów Publicznych, Komisji Kontroli Państwowej oraz w wielu podkomisjach. Zajmowała się sprawami finansów państwa, systemu podatkowego, akcyzy, oraz podatku VAT. Była twórcą ustawy o zwrocie VAT w budownictwie. Zainspirowała powstanie w Tarnowie Ogólnopolskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz Ustawy Fundusz Alimentacyjny.

Po przebytej w marcu 2005 ciężkiej chorobie i czterech operacjach, wróciła do Sejmu, by zakończyć rozpoczęte prace. Na trybunie sejmowej występowała w charakterystycznej białej chustce na głowie. Tygodnik Polityka (nr 32 z 2005-08-13) zaliczył ją do dziesiątki najbardziej pracowitych posłów IV kadencji Sejmu.

Została liderem tarnowskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu V kadencji, w których uzyskała 12498 głosów.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskała mandat poselski, otrzymując 21 654 głosy.

Źródło: marianowska.win.pl

fot. marianowska.win.pl

 

MsoNormal


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334