Strona główna » Wipler: "zielona wyspa" nie dla wszystkich

Wipler: "zielona wyspa" nie dla wszystkich

Tylko pracownicy administracji rządowej i powiązanej z rządem mogą nie bać się o to, że stracą pracę - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Przemysław Wipler, poseł PiS

Zwolnienia grupowe zapowiedziało jeszcze w tym roku 431 przedsiębiorstw. Z czego wynika takie spowolnienie na rynku pracy i w ogóle w gospodarce?

Rok temu minister Rostowski debatował na temat kosztów pracy i z tej debaty, jak widać nic nie wynikło. Mówiło się wtedy dużo na temat obniżenia stawki podatku VAT i podniesieniu składki emerytalno-rentowej. Głośno było tez o tym, jak to źle działał PiS podczas swoich rządów, kiedy tę składkę emerytalna obniżał. Rząd zamiast stymulować przedsiębiorstwa dokładał im obciążeń i podnosił konsekwentnie koszty pracy. I przegapił taki moment, kiedy trzeba było firmom dać oddech. Teraz są tego efekty, wiele biznesów musi się zwijać, bo przedsiębiorców nie stać na zatrudnianie.

14 procentowe bezrobocie, ćwierć miliona osób może stracić pracę w tym roku, to prognozy, ale muszą nastrajać pesymistycznie. Czy rzeczywiście czekają nas takie trudne jesień i zima?

To jest niestety dopiero początek kłopotów polskich przedsiębiorców. Prawdziwe kłopoty dopiero nadchodzą. Przecież niebawem zacznie nas obowiązywać pakiet energetyczno klimatyczny. Koszta energii będą wciąż rosły. Poza tym pożera nas obsługa długu publicznego, który rośnie w zastraszającym tempie. Na spłatę samych odsetek wydamy w tym roku rekordowo dużo. To oznacza koniec inwestycyjnego eldorado, kończy się budowa firm na kredyt. Ale to było wiadomo od dawna, rząd jakby tego nie chciał widzieć.

A czy są jeszcze sektory, które mogą się oprzeć kryzysowi?

Polska nie jest, jak nam wmawiano, "zieloną wyspą" na mapie Europy. No, może tylko dla takich obywateli, jak pan Śmietanko w Elewarze. Ale w obliczu rozwijającej się - choć miało być odwrotnie - administracji i biurokracji, to właśnie te sektory mogą być bezpieczne. Tylko pracownicy administracji rządowej i powiązanej z rządem mogą nie bać się o to, że stracą pracę. Wszyscy inny nie mogą spać spokojnie.

fot. PAP

http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/wipler-polska-zielona-wyspa-nie-dla-wszystkich


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334