Strona główna » W Brukseli o skandalicznym sposobie prowadzenia śledztwa smoleńskiego

W Brukseli o skandalicznym sposobie prowadzenia śledztwa smoleńskiego

W Brukseli na placu Luksemburskim obok Parlamentu Europejskiego odbyła się manifestacja „Prawda i Pamięć - Smoleńsk 2010”. Jej uczestnicy pokazali obywatelom i władzom Unii Europejskiej, w jak skandaliczny sposób prokuratura rosyjska prowadzi śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Demonstracja została zorganizowana przez Fundację Niezależne Media. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób.

Manifestujący przed wejściem do gmachu PE z zapalonych zniczy ułożyli kontur samolotu. Na tablicach niesionych przez nich można było przeczytać (po angielsku) hasła: „Dlaczego rosyjska prokuratura manipuluje zeznaniami świadków?”, „Patrzcie, jak Rosja zniszczyła dowody w śledztwie”, „Nie bądź obojętny na kłamstwa w sprawie katastrofy smoleńskiej!”. Uczestnicy manifestacji trzymali także zdjęcia wraku samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Pokazywały one, w jaki sposób Rosjanie zniszczyli wrak polskiego samolotu, uniemożliwiając tym samym przeprowadzenie rzetelnych jego badań.

„Mamy dużo wątpliwości, jak śledztwo jest prowadzone przez stronę rosyjską, i chcemy zainteresować tym opinię publiczną - żeby to nie była tylko sprawa polska, ale ogólnoeuropejska. Mamy do tego prawo, jesteśmy członkiem NATO i UE i liczymy na pomoc naszych przyjaciół” - powiedział PAP jeden z manifestantów Krzysztof Łapiński, który wcześniej był doradcą tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej śp Zbigniewa Wassermanna. Zdaniem Łapińskiego polski rząd „też nie jest asertywny, nie wykazuje chęci wyjaśnienia sprawy”, zaś „międzynarodowa komisja miałaby więcej do powiedzenia, bo Rosjanie musieliby się z nią liczyć”.

„Oczekujemy od PE, aby zajął się tą sprawą i pomógł polskiej prokuraturze prowadzić śledztwo” - powiedział Polskiej Agencji Prasowej inny uczestnik manifestacji Marcin Olgierowicz. Do manifestujących dołączył eurodeputowany Ryszard Czarnecki, który wsparł inicjatywę. „Jeżeli młodzi ludzie chcą taką manifestację zrobić, to im będę zawsze pomagał, bo manifestują w sprawie bardzo słusznej” - powiedział PAP eurodeputowany. „Jutro rozpoczyna się w Brukseli szczyt UE-Rosja i w wigilię tego szczytu warto, by europejscy politycy, eurodeputowani, urzędnicy KE dowiedzieli się, że Rosja w sprawie śledztwa ma grzech zaniechania. Po to jest ta manifestacja” - dodał.

PAP/Niezalezna.pl


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334