Strona główna » Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

2.jpg

10 września 2015 r. przedstawiciele sanockiego Komitetu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 76. rocznicę tragicznych wydarzeń w Bykowcach, które miały miejsce podczas napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę we wrześniu 1939 r.

Gościem tegorocznych uroczystości był także senator RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Matusiewicz, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Wspomniał m.in., że coroczne uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym ofiarę życia poległych w Bykowcach żołnierzy polskich są najlepszą zapłatą, jaką może im dać współczesna Polska. Zaapelował też do licznie zebranych dzieci i młodzieży, harcerzy i Strzelców, aby dobrze uczyli się historii, ponieważ znajomość własnych dziejów jest warunkiem zachowania tożsamości narodowej. Senator podkreślił także rolę Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bykowce i jego prezesa Wojciecha Petryka w zebraniu pamiątek po poległych tu żołnierzach, stworzeniu Izby Pamięci i zainicjowaniu obchodów rocznicy dramatycznych wydarzeń, jakie rozgrały się na tym terenie we wrześniu 1939 r.

Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem żołnierzy armii „Karpaty” poległych w Bykowcach: ppor. Mariana Zaremby oraz pięciu jego podkomendnych z plutonu karabinów maszynowych batalionu marszowego 6. Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora, wchodzącego w skład 3. Brygady Górskiej: szer. Ludwika Lisiaka, szer. Ignacego Matuszczaka, szer. Leona Piłata, szer. Leona Urbaniaka i szer. NN.

W imieniu Komitetu Powiatowego PiS wiązankę kwiatów złożył pełnomocnik powiatowy Kazimierz Węgrzyn wraz z panem Pawłem Hydzikiem, zaś w imieniu posłów na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości: Piotra Babinetza i Stanisława Piotrowicza uczynili to pracownicy ich biur poselskich.

Następnie uczestnicy, prowadzeni przez orkiestrę sanockiego oddziału PGiNG, przeszli na cmentarz wiejski w Bykowcach, gdzie pochowani są wspomniani żołnierze. Tam ks. Robert Wyczawski, proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Sanoku – Olchowcach, poprowadził modlitwę, zaś po apelu poległych 21. Batalion Logistyczny 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oddał salwę honorową.

(in. wł.)

Komentarze (0)

Write a comment

  • Required fields are marked with *.


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334