Strona główna » Uroczystości rocznicowe w Bykowcach k. Sanoka

Uroczystości rocznicowe w Bykowcach k. Sanoka

10 września każdego roku w Bykowcach k. Sanoka odbywają się uroczystości rocznicowe upamiętniające śmierć  ppor. Mariana Zaremby i jego żołnierzy, którzy zginęli w roku 1939 w potyczce oddziałów polskich i niemieckich.

Uroczystość  rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Słowa „Jeszcze Polska nie zginęła…” rozbrzmiewały godnie i niosły się po okolicy. Głos zabrał Andrzej Romaniak, kustosz Muzeum Historycznego w Sanoku, przybliżając zebranym historię tamtych dni. Następnie delegacje władz samorządowych, ugrupowań politycznych, leśników, policji, stowarzyszeń, szkół i innych złożyły wieńce i kwiaty przy Pomniku poległych żołnierzy.

W ciszy i skupieniu uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz wiejski.  Płomienną mowę wygłosił franciszkanin Andrzej Deptuch, mówiąc m. in., że najwyższy czas podnieść głowę dumnie do góry i powstać z kolan, bo Ojczyzna wymaga przede wszystkim służby. Za poległych została odmówiona modlitwa, odczytany apel poległych. Pododdział reprezentacyjny 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oddał salwę honorową.

Była to wspaniała lekcja historii. I dla tych najmłodszych, i dla tych starszych.

(inf. wł.)

 


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334