Strona główna » Upamiętnienie Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego

Upamiętnienie Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego

SANOK. 4 czerwca br. w na sanockim Rynku została odsłonięta tablica upamiętniająca trzech żołnierzy antykomunistycznego oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych.

Zostali oni straceni przez komunistycznych oprawców w publicznych egzekucjach na sanockim Rynku i powieszonych na sanockim stadionie.

Uroczystości rozpoczęły się w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku. Wszystkich zebranych przywitał Andrzej Romaniak. W dalszej kolejności słowo wstępne wygłosił dr Krzysztof Kaczmarski z IPN w Rzeszowie.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się film dokumentalny pt. „Publiczne egzekucje na Rzeszowszczyźnie w 1946 r.” w reżyserii Józefa Matusza.

Wykład pn. „Publiczne egzekucje w Sanoku maj – czerwiec 1946 r.” wygłosił Andrzej Romaniak z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Druga część uroczystości odbyła się na Rynku, gdzie została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa ku czci: „Żołnierzy antykomunistycznego oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Antoniego Żubrysa, straconych przez komunistycznych oprawców w publicznych egzekucjach – chor. Henryka Książka, powieszonego 4.06.1946 r. na sanockim Rynku, oraz Władysława Kudlika i Władysława Skwarca, powieszonych 24.05.1946 r. na sanockim stadionie”.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele KP „Prawo i Sprawiedliwość” w Sanoku. Organizatorem zgromadzenia był Społeczny Komitet Upamiętnienia Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego Straconych w Publicznych Egzekucjach w Sanoku.

(in. wł.)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334