Strona główna » Uczeni chcą wyjaśnić katastrofę smoleńską

Uczeni chcą wyjaśnić katastrofę smoleńską

18 pracowników z trzech wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego (chemii, fizyki oraz matematyki, informatyki i mechaniki) podjęli inicjatywę, by po dwóch latach od katastrofy w Smoleńsku „zbadać mechanikę katastrofy smoleńskiej rzetelnymi metodami fizyki".

 

 Naukowcy piszą w swoim oświadczeniu, że w śledztwie polskiej prokuratury: „Nie wykonano oczywistych procedur, nie przedstawiono wyników badań kinematycznych i laboratoryjnych, unika się jak ognia konfrontacji z wynikami niezależnych badań naukowych, za to ogłasza się domniemania, nawet bez żadnych podstaw, licząc na naiwność lub/i brak wiedzy obywateli".

 

 Uczeni twierdzą, że „dla tych wszystkich, którzy bez badań naukowych wiedzieli już po kilku minutach, co się stało, będzie pouczającą obserwacją, jak naprawdę wygląda metodologia badań naukowych, zasady wnioskowania, jak następuje wyjaśnianie wątpliwości na drodze empirycznej".

 

 Grupa pracowników UW zgłosiła się ze swoim artykułem i apelem do innych kolegów oraz redakcji kwartalnika uniwersyteckiego. Tam jednak odmówiono publikacji, twierdząc, że ich tekst nie wpisuje się w tematykę pisma, która jakoby ma dotyczyć rozmaitych aspektów funkcjonowania Uniwersytetu i zmian w szkolnictwie wyższym.

 

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

http://niezalezna.pl/25800-uczeni-chca-wyjasnic-katastrofe-smolenska


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334