Strona główna » Uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Tysiące osób pod Pałecem Prezydenckim wraz z Jarosławem Kaczyńskim oddało hołd wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej. Zapalono znicze w kształcie krzyża. Na Powązkach Wojskowych rząd i Prezydent upamiętnili 96 osób, które zginęły w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem.
Jarosław Kaczyński złożył wieniec przed Pałacem Prezydenckim. Dwa lata po katastrofie smoleńskiej prezes Prawa i Sprawiedliwości wraz z kilkudziesiącioosobową delegacją polityków jego partii i wśród tysięcy zwolenników zebranych na Krakowskim Przedmieściu uczcił pamięć 96 ofiar katastrofy lotniczej, w której zginął jego brat - Lech Kaczyński. Po złożeniu kwiatów i modlitwie Jarosław Kaczyński pojechał na cmentarz powązkowski.

Tysiące ludzi modli się pod Pałacem Prezydenckim i składają kwiaty, palą znicze. Panuje nastrój zadumy i ciszy.

O godzinie 14.00 rozpocznie się Kongres "Polska Wielki Projekt" z udziałem ekspertów i polityków, w tym Jarosława Kaczyńskiego (Centralna Biblioteka Rolnicza w Warszawie). Podczas kongresu nastąpi publiczna prezentacja Raportu pt. "Katastrofa. Bilans dwóch lat". O 16.30 przemówi Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim.

Państwe uroczystości rozpoczęły się na Powązkach Wojskowych. Odbyła się tam uroczystość upamiętniająca 96 osób, które zginęły w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku. Podczas uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem odczytano listę pasażerów tragicznego lotu. Następnie w intencji zmarłych członków delegacji, załogi samolotu oraz funkcjonariuszy BOR odmówiona została modlitwa, której przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek. W uroczystości uczestniczyli m. in. Rodziny ofiar katastrofy, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, szef MON Tomasz Siemoniak i szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch. Rodzina gen. broni Andrzeja Błasika, która pojawiła się na uroczystości uczestniczyła trwała w skupieniu przy mogile zmarłego, w oddaleniu od centralnych uroczystości.


philo/kai/tvn24


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334