Strona główna » Sztandarowa inwestycja obecnego rządu – Orliki – okazują się klęską

Sztandarowa inwestycja obecnego rządu – Orliki – okazują się klęską

Według szacunków na 1500 nowo wybudowanych aż jedna trzecia zawiera usterki i wady konstrukcyjne. Orlikowy sezon dobiega końca 1 grudnia. Tak mówi wersja oficjalna – według zaleceń resortu sportu boiska powinny funkcjonować od 1 marca do 30 listopada. Tymczasem wiele gmin zamknęło swoje boiska już w połowie października. W wielu miejscowościach (np. w Grudziądzu czy Łęczycy) orliki nie były czynne nawet w wakacje, bo brakowało osób, które zajmowałyby się pilnowaniem obiektów i poprowadziłyby zajęcia z młodzieżą. Gdzie indziej wykorzystywanie boisk uniemożliwiały usterki np. dziury w boisku, awarie prądu czy w zalewająca szatnie woda.

Skąd takie problemy na zupełnie nowych obiektach? Stąd, że konkursy na ich budowę wygrywały nie te firmy, które robiły dobrze, ale te które tanio. Program finansowania orlików został bowiem skonstruowany w ten sposób, że 330 tys. dawał rząd, 330 tys. urząd marszałkowski, a resztę musiała pokryć gmina. A gminy chcąc zaoszczędzić wybierały najtańszych wykonawców. I tak np. zdarzały się przypadki, gdzie na potrzeby konkursu piekarnie przekwalifikowywały się na firmy budowlane. W innej miejscowości przetarg na budowę orlika wygrała... firma pogrzebowa. Z kolei jak twierdzą w rozmowie z "DGP" radni Raniżowa, dotknięcie nawierzchni boiska w ich miejscowości kończyło się porażeniem prądem.

Gminy oszczędzają niestety także na konserwacji boisk. Każde z nich co najmniej raz w miesiącu powinno być oczyszczane, co wiąże się z kosztem od 2 do 5 tys. zł. Ponadto dwa razy do roku trawa powinna być zasypywana specjalnym granulatem, aby zapobiec jej łamaniu. Jeśli właściciel nie będzie tego robił, utraci prawo do reklamacji i wymianę nawierzchni będzie musiał przeprowadzić na własny koszt, średnio rzędu 250 tys. zł. Którą gminę będzie wówczas stać na taki wydatek?

Niebawem może się zatem okazać, że boiska, które miały stać się miejscem spotkań i szansą dla lokalnej młodzieży, same utracą jakiekolwiek szanse na funkcjonowanie.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334