Strona główna » Staniszkis: PO rządzi frajersko. Nawet w PZPR było więcej myślenia

Staniszkis: PO rządzi frajersko. Nawet w PZPR było więcej myślenia


prof. Jadwiga Staniszkis, fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

W rozmowie z tygodnikiem "Wprost" prof. Jadwiga Staniszkis oceniła, że wśród polityków Platformy Obywatelskiej brakuje myślenia strategicznego, które cechowało nawet liderów PZPR. "Nawet w PZPR było więcej analizy, strategii. PO to po prostu nieudolna partia władzy, która używa tylko samych prostackich technik stabilizowania, czyli wróg, konflikt jako sposób stabilizowania. Platforma jest równocześnie za frajerska w rządzeniu" - tłumaczy.

Socjolog nie kryje również swojego oburzenia decyzją premiera Tuska, który, jak przekonuje, bez żadnych konsultacji zadecydował o przystąpieniu Polski do paktu "Euro Plus". W jej opinii decyzja ta była "szokująca i bezmyślna", a sam pakt jest "projektem antyliberalnym i antyrozwojowym".

"Tusk nas zapisał bez pytania. Tak samo jak nie pytał, wybierając sposób postępowania po tragedii smoleńskiej, tak teraz nie zapytał, czy to odpowiada naszym interesom, jakie będą koszty, zobowiązania" - wylicza w rozmowie z "Wprost" profesor Staniszkis.


W wywiadzie udzielonym tygodnikowi Jadwiga Staniszkis podkreśla, że głównym problemem Platformy Obywatelskiej jako partii władzy jest brak poczucia odpowiedzialności. "PO nie jest w stanie »zobaczyć« sytuacji Polski i krajów postkomunistycznych na tle reszty Europy w kategoriach teoretycznych - mówi.

"A jeżeli Donald Tusk, podejmując decyzję o Euro Plus, widział tę sytuację? - To się nadaje do Trybunału Stanu" - dodaje.

Staniszkis uważa także, że, za pośrednictwem mediów ugrupowanie Donalda Tuska umie "formatować języki, które dyscyplinują jednostki". "Te wszystkie, kto jest cool, a kto jest oszołom. Jednak coś pęka" - przekonuje na łamach tygodnika "Wprost".

Źródło:  www.onet.pl


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334