Strona główna » Sławomir Kłosowski i Piotr Babinetz, posłowie na Sejm RP, z wizytą w Sanoku

Sławomir Kłosowski i Piotr Babinetz, posłowie na Sejm RP, z wizytą w Sanoku

SANOK. 25 listopada 2013 r. posłowie Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Kłosowski oraz Piotr Babinetz spotkali się w Państwowej Szkole Muzycznej w Sanoku z osobami zainteresowanymi i zaniepokojonymi stanem polskiej oświaty.

W spotkaniu uczestniczyli również poseł na Sejm V i VI kadencji, wieloletni nauczyciel akademicki i licealny Andrzej Ćwierz oraz radni miasta Sanoka – Andrzej Chrobak, nauczyciel gimnazjum, i Wojciech Pruchnicki.

Poseł Sławomir Kłosowski – były wiceminister edukacji za rządów PiS, obecnie wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji – przedstawił dramatyczną kondycję oświaty w Polsce oraz propozycje Prawa i Sprawiedliwości dotyczące reformy tego stanu.

W dyskusji, która rozpoczęła się po jego wystąpieniu, poruszano kwestie częstych zmian i konsekwentnego obniżania podstawy programowej, wymuszania na rodzicach corocznie zakupu kompletu podręczników dla każdego dziecka, wynagrodzenia nauczycieli, konieczności prawnego ustalenia maksymalnej liczby uczniów w klasie, likwidacji szkół (zlikwidowano ich już ok. 7 tys.), przekazywania placówek oświatowych podmiotom innym niż jednostki samorządu terytorialnego, np. stowarzyszeniom czy związkom międzygminnym.

Wypowiedzi dotyczyły też bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych i sensu istnienia Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych (poseł Kłosowski zdecydowanie opowiedział się za ich utrzymaniem), konieczności odtworzenia systemu kształcenia zawodowego, po którym – w ocenie posła – „zostały zgliszcza”. Gość wspomniał też o faktycznej likwidacji, m.in. poprzez obcinanie funduszy, polskich szkół za granicą, funkcjonujących przy polskich ambasadach, co skutkować może utratą polskiej tożsamości dzieci emigrantów.

Lista poruszanych tematów była zatem długa, a dyskusja merytoryczna i zarazem bardzo spokojna.

Szkoda tylko, że w relacji lokalnych mediów ze spotkania sprowadziło się ono wyłącznie do jednego tematu: likwidacji gimnazjów. W ten sposób media zaprzepaszczają szansę, aby wspomóc debatę społeczną na tematy trudne i ważne dla nas wszystkich.

(In. wł.)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334