Strona główna » Sesja budżetowa A.D. 2012 Rady Miasta Sanoka

Sesja budżetowa A.D. 2012 Rady Miasta Sanoka

W dniu 31.01.2012 r. odbyła się sesja budżetowa, na której omawiano kwestie finansowe roku 2012. Oceniając projekt przedłożony radzie przez burmistrza  miasta Sanoka,  trzeba zaznaczyć, że kwoty przyjęte za podstawę budżetu wydają się mijać z prawdą. Skarbnik miasta podszedł zbyt optymistycznie do wpływów z podatków. Z kolei wydatki wydają się być niedoszacowanie. Niepokoi rosnący deficyt budżetu miasta.

17% udział inwestycji  w budżecie można by było ocenić jako całkiem niezłą proporcję, gdyby nie  struktura wydatków majątkowych. Inwestycja budowy parkingu wielopoziomowego będzie dofinansowana kwotą zaledwie 1,5 mln zł przy 50- milionowym udziale miasta. Celowość inwestycji pozostaje kwestią bezsporną.  W Sanoku każde miejsce parkingowe jest na wagę złota. Jednak czy faktycznie miasto powinno tak drogą inwestycję realizować z własnych środków? Czy nie lepiej zlecić to zadanie jakiemuś inwestorowi prywatnemu, chociażby w ramach wspomnianego przez skarbnika miasta P.P.P. czyli partnerstwa publiczno prywatnego?

Przebudowa Placu św. Michała niesie ze sobą  likwidację kilkudziesięciu miejsc parkingowych. Wydając 6,5 mln zł, nie zyskujemy praktycznie żadnych nowych miejsc parkingowych, ponieważ w miejscu usytuowania inwestycji  przy ulicy Żydowskiej również parkuje codziennie kilkadziesiąt innych samochodów. Samo umieszczenie parkingu w sąsiedztwie planowanego deptaka na Placu św. Michała też nie jest, najdelikatniej mówiąc, najszczęśliwsze. Turyści będą garażować samochody na parkingu po to, żeby parę metrów dalej pospacerować sobie na nowym deptaku, przy okazji wdychając spaliny innych zmotoryzowanych wczasowiczów.

Skarbnik miasta, omawiając budżet na rok 2012, powiedział kolejny raz o konieczności  oszczędzania, a także o prywatyzacji majątku miejskiego. Będziemy  więc zwalniać ludzi po to, żeby budować drogie parkingi?

Siedmioro radnych, w tym Klub PiS, nie wzięli udziału w głosowaniu. Stało się tak na znak sprzeciwu wobec słów burmistrza Borowczaka, który w pewnym momencie prac komisji finansowej stwierdził: z radnymi została uzgodniona lista zadań inwestycyjnych i nie powinni państwo już nic więcej przy budżecie majstrować . W sumie rada zgłosiła poprawki do budżetu na skromną kwotę 11 tys. zł.   Suma raczej mało imponująca. Z czego burmistrz zaakceptował jedynie 7 tys. zł. Odrzucił przesunięcie kwoty 4 tys. zł z zadania: zakup książki „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce” na zadanie „Bieg im. Rotmistrza Witolda Pileckiego”, argumentując, że książka już jest w druku.

Zadanie jednak będzie realizowane. Burmistrz przeznaczył kwotę 2 tys. zł na cel upamiętnienia wielkiego Polaka i bohatera polskiego podziemia Witolda Pileckiego. 

Reasumując, czeka nas następny trudny rok , a w budżecie nadal nie widać sztandarowej inwestycji , która by  odróżniła Sanok od tysięcy innych podobnych miasteczek w Polsce.

A.Ch.


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334