Strona główna » SE: Polska może być zmuszona do wyjścia z Unii Europejskiej - ostrzega Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smith

SE: Polska może być zmuszona do wyjścia z Unii Europejskiej - ostrzega Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smith

Niekorzystny bilans ekonomiczny może postawić polskich polityków przed trudną decyzją: opuszczenia szeregów UE. Członkostwo w niej może być fetyszem - mówi ekonomista Andrzej Sadowski w rozmowie z "Super Expressem".

Ekonomista zauważa, że ratując Grecję i inne zagrożone kraje Unia Europejska nie pomaga obywatelom tych krajom, ale zarządy i rady nadzorcze firm bezpośrednio odpowiedzialne za kryzys. A równocześnie broni własnych interesów finansowych. Jego zdaniem unijna solidarność wobec Grecji Irlandii i Hiszpanii jest w gruncie rzeczy próbą ukrycia zaangażowania finansowego banków Niemiec i Francji w operacje spekulacyjne długiem rządu greckiego.

Grecy chcieli zrezygnować z dalszego zakupu uzbrojenia. Armia sjest u nich "przezbrojona" Mogli dużo na tym zaoszczędzić. Niemcy byli temu przeciwni. Dlaczego? Bo uzbrojenie pochodzi z Niemiec i Francji. W Hiszpanii sektor finansowy angażował się w ryzykowne działania na stymulowanym przez rząd rynku nieruchomości. W operacje były też zaangażowane instytucje z innych krajów.

- argumentuje Sadowski.

Zdaniem założyciela Centrum im. Adama Smitha Polska przystępując do UE miała gorsze warunki niż inne kraje, które były w stanie twardo negocjować. Ekonomista przestrzega też przed niekorzystnymi skutkami przyjęcia założeń Brukseli ws. emisji CO2.

Nasi politycy powinni mieć świadomość wyboru. Albo chcą dobrobytu obywateli i rozwoju kraju, albo chcą być za wszelką - niemożliwą do zapłacenia - cenę w Unii Europejskiej. Wprowadzenie tych norm wprowadzałoby Polskę na długotrwały niedorozwój

- mówi Sadowski. Rozmówca SE uważa, że polscy politycy muszą mieć świadomość niekorzystnego dla Polski bilansu ekonomicznego. Może będą musieli zastanowić się nad wyjściem z Unii. Samo członkostwo w Unii nie może być fetyszem - przestrzega Sadowski.

ansa/SE

http://wpolityce.pl/wydarzenia/31194-se-polska-moze-byc-zmuszona-do-wyjscia-z-unii-europejskiej-ostrzega-andrzej-sadowski-z-centrum-im-adama-smitha


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334