Strona główna » „Rzeź” polskich szkół

„Rzeź” polskich szkół

W ciągu czterech pierwszych lat rządów PO i PSL zlikwidowano ponad 2 tys. szkół. W roku bieżącym samorządy podjęły decyzję o zamiarze likwidacji kolejnych 2,5 tys. placówek oświatowych. Znaczną część spośród nich stanowią szkoły wiejskie.

Likwiduje się nawet takie szkoły, które powstawały w czasach zaborów, czy w okresie PRL-u, wielkim wysiłkiem lokalnych społeczności, dla których szkoła była wyrazem troski o przyszłość swoich dzieci i oprócz funkcji oświatowej pełniła rolę ośrodka kultury, i stanowiła powód do dumy wszystkich mieszkańców wsi.

Kto ponosi odpowiedzialność za „rzeź” polskich szkół? Decyzję podejmują oczywiście samorządowcy – niekiedy, przyznajmy, zbyt pochopnie, ale w większości przypadków stają przed dramatycznym wyborem: utrzymanie sieci szkół i bankructwo gminy bądź likwidacja… Ale decyzje wymusza rząd Donalda Tuska. Klub Parlamentarny PiS złożył w 2012 roku poprawkę budżetową zwiększającą o 500 mln zł subwencję, ale została ona odrzucona głosami posłów PO i PSL.

O mentalności polityków koalicji rządzącej i ich poziomie intelektualnym najlepiej świadczy wypowiedź posłanki PO Krystyny Pośledniej, która podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa poświęconego sytuacji oświaty na wsi powiedziała: „Poziom kształcenia jest wtedy, kiedy jest dobrze zorganizowana szkoła. Dobrze zorganizowana szkoła nie może być malutka”. Ta wypowiedź obraża miliony polskich dzieci i ich rodziców, którzy uczyli się w małych wiejskich szkołach. Obraża też setki tysięcy nauczycieli, którzy w tych szkołach pracowali i pracują.

Zbigniew Dolata
Poseł na Sejm RP


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334