Strona główna » Rostowski chce spekulować walutą

Rostowski chce spekulować walutą

W poprzednim tygodniu odbyło się ważne spotkanie Prezesa NBP Marka Belki z Ministrem Finansów Jackiem Rostowskim. Sytuacja w gospodarce i w finansach publicznych musi być bardzo poważna skoro Minister Finansów przełamał się i poszedł po proszonym do szefa NBP ,a potem obydwaj wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Na tej konferencji zresztą dziennikarze zadowolili się ogólnikami w stylu konieczność ograniczania nadpłynności w sektorze bankowym (to Prezes Belka) albo konieczność umacniania złotego (to Minister Rostowski), choć można się tylko domyślać, że akurat co innego było sednem ich spotkania.

Szef Banku Centralnego po ogłoszeniu przez GUS wskaźnika inflacji po marcu tego roku w wysokości 4,3% jest gotów jak to ujmują finansiści zacieśniać politykę monetarną i to mocniej niż jeszcze do niedawna zamierzał. Mówiąc wprost chodzi o podwyżki stóp procentowych NBP i to w szybkim tempie. Minister Finansów przerażony taką perspektywą (szybka podwyżka stóp procentowych to zduszenie i tak rachitycznego wzrostu gospodarczego), przyszedł żeby zaproponować inny sposób walki z wysoką inflacją. Ograniczenie i tak przecież niskiego wzrostu gospodarczego to załamanie wpływów podatkowych , a tego przy i tak dramatycznym stanie naszych finansów publicznych, ten rząd nie byłby w stanie przetrzymać.

Szef Banku Centralnego i Rada Polityki Pieniężnej, którzy konstytucyjnie odpowiadają za wartość krajowego pieniądza nie mają specjalnie innego wyjścia jeżeli inflacja przekracza wyraźnie przekracza wyznaczony na dany rok cel inflacyjny. Muszą podnosić stopy procentowe jest tylko kwestia jak szybko i w ilu ruchach będą to robić (w tym roku zrobili to już 2 razy po 0,25 punktów bazowych). Z kolei z punktu widzenia Ministra Finansów wyższa inflacja to wprawdzie trochę wyższe wydatki ale głównie w następnym roku budżetowym, natomiast na bieżąco wyższe wpływy podatkowe, szczególnie z podatków pośrednich VAT i akcyzy. Minister, wyższym poziomem cen, się raczej cieszy niż martwi, więc jego zapowiedź ,że będzie walczył z wysoką inflacją razem z Prezesem NBP jest co najmniej nieszczera. Ta walka ma być przez Rostowskiego prowadzona poprzez zamianę euro na złote na wolnym rynku (z reguły minister dokonuje tej zamiany za pośrednictwem NBP) i tym samym będzie on administracyjnie wpływał na kurs naszej waluty wobec euro. Ponieważ w tym roku zostało mu do tej wymiany przynajmniej 12-13 mld euro to wymiana takich sum dokonywana transzami, będzie oddziaływać na umocnienie naszej waluty w stosunku do euro i tym samym sztucznie potaniać import (w tym nośników energii) i w ten sposób ograniczać inflację.

Tyle tylko, że publiczne ogłoszenie takiej wiadomości zachęca inwestorów do zainteresowania się walutą ,której kurs rząd chce sztucznie wzmacniać. I oczywiście nie ma takiego rządu, który w takiej walce by nie poległ. Jakiś czas temu zdecydował się to samo robić rząd brytyjski i po wpompowaniu miliardów funtów w takie operacje musiał się z rynku walutowego wycofać. Minister Rostowski ogłaszając taki zamiar i to przy kursie poniżej 4zł za jedno euro wręcz prowokuje kapitał spekulacyjny do tego,żeby zainteresował się kursem złotego , także dlatego,że ten minister już takiego wzmocnienia złotego dokonywał parokrotnie (choć przy pomocy znacznie mniejszych pieniędzy) ale dopiero przy kursie przekraczającym 4,2 zł za jedno euro. Prezes NBP chyba z takich propozycji Ministra Finansów nie był specjalnie zadowolony, zwłaszcza, że sam nie mógł obiecać nie podnoszenia stóp procentowych, ponieważ na 9 członków RPP ma przecież tylko jeden głos. Tak to przedstawiciele liberalnej Platformy nie dając sobie rady z rządzeniem, przy pomocy administracyjnych metod próbują korygować to co przynoszą rozstrzygnięcia rynkowe. Nie do wiary jest tylko to,że do niedawna jeszcze niezależni dziennikarze, nie dostrzegają tych wszystkich eksperymentów dokonywanych przez rządzących z naszymi finansami. A one nieuchronnie pchają nasz kraj w kłopoty.

Zbigniew Kuźmiuk

Źródło: www.pis.org.pl


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334