Strona główna » Rosjanie pochowają Lenina

Rosjanie pochowają Lenina

Historyczna decyzja rosyjskich władz - zapowiedziały, że po 88 latach od śmierci, ciało Włodzimierza Lenina może zostać pochowane.

Pochówku ciała Lenina chce rosyjski minister kultury, Władimir Medinski, którego zdaniem to „absurd”, że od tylu lat ciało Lenina nie spoczęło w pokoju.

– Sądzę, że ciało Lenina powinno zostać oddane ziemi. Zadbałbym o przeprowadzenie pogrzebu. Ponieważ był on wysokim rangą urzędnikiem państwowym, ceremonii powinny towarzyszyć odpowiednie rytuały i salwy oraz powinien on się odbyć w godnym dla wodza miejscu – powiedział w wywiadzie dla radia Svoboda.

Jego decyzja może wywołać jednak ostre protesty społeczne. Szczególnie rosyjskiej lewicy. Zmumifikowane ciało wodza Wielkiej Rewolucji Październikowej spoczęło bowiem w 1924 roku w mauzoleum na Placu Czerwonym, zgodnie z decyzją kierownictwa partii komunistycznej, do czego bardzo przywiązani są przede wszystkim ludzie starsi. I mogą nie być gotowi na to, by w budynku otwarto zgodnie z planami Medinskiego nowe muzeum historii komunizmu.

Temat pochówku Lenina powraca jednak co pewien czas. Z sondaży przeprowadzonych jeszcze w 2011 r. wynikało, że ponad dwie trzecie Rosjan chciałoby, by ciało Lenina zostało usunięte z mauzoleum. Żaden polityk nie miał mimo to dotąd odwagi podjąć konkretnych działań w tym kierunku. 

eMBe/Fakt.pl


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334