Strona główna » Rodzina 500+

Rodzina 500+

r500.jpg

Rząd rozpoczął prace na programem „Rodzina 500 plus” 1 grudnia 2015 roku. Start programu wyznaczono na 1 kwietnia 2016 roku.

Z badania IBRiS* przeprowadzonego dla dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że 59 proc. Polaków dobrze ocenia program „Rodzina 500 plus” krytykuje go zaś 37 proc. ankietowanych. Największe poparcie program ma w małych miastach, do 50 tys. mieszkańców (70 proc. zwolenników, 27 proc. przeciwników).

Co rodziny i samorządowcy mówią o programie? Co nam daje 500 plus?

- Poczucie bezpieczeństwa, że wystarczy do końca miesiąca, bez lęku z powodu nieplanowanych wydatków na lekarstwa czy stomatologa. Otwiera nowe horyzonty wspólnych wyjazdów, spędzania wolnego czasu, budowania relacji i więzi, czy też dodatkowych zajęć. Wymierny aspekt materialny, ale jakże ważny wymiar psychologiczny, mocnego stanięcia na nogi, z podniesioną głową spojrzenia w przyszłość. To jest warte każdych pieniędzy. 
Małgorzata i Janusz Gulipowie

- Dodatkowe środki z programu Rodzina 500 plus przeznaczamy w naszej rodzinie na potrzeby życia codziennego. Pozwalają na spokojniejsze kupienie dzieciom obuwia, ubrań, sfinansowanie dodatkowych zajęć czy wyjścia do kina lub zaplanowania wyjazdu na wakacje. Jesteśmy jedną z wielu rodzin wielodzietnych, które, mimo zatrudnienia i stałych dochodów nie mogły dotąd zapewnić naszym dzieciom wielu rzeczy. Program wyszedł nam z pomocą i jest bardzo potrzebny. Mamy nadzieję, że nadal będzie się rozwijać.
Katarzyna i Zbigniew Jarosz

- Wprowadzenie programu Rodzina 500 plus to przełom w funkcjonowaniu Państwa. Wreszcie upodmiotowiono rodziny i w sposób realny wsparto dzietność. Gospodarka to ludzie. Dla samorządów to także ogromne pieniądze: w przypadku Nysy jest to ponad 20 milionów złotych, z których zdecydowana większość zasili lokalną gospodarkę i przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy.
Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy

Informacja w bardzo skróconej wersji pochodzi z Raportu Rodzina 500+, przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

(in. wł.)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334