Strona główna » Robotnicy z Wybrzeża przywitali Komorowskiego gwizdami

Robotnicy z Wybrzeża przywitali Komorowskiego gwizdami

Gwizdami i okrzykami „Niech żyje Jaruzelski, twój brat” powitali prezydenta robotnicy z Wybrzeża. Prezydent, który pojawił się na oficjalnych obchodach 40. rocznicy masakry na Wybrzeżu, musiał dwa razy rozpoczynać przemówienie, gdyż zebrani zaczęli buczeć, gwizdać i wznosić niezbyt przyjazne Komorowskiemu okrzyki.

14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi dwa dni wcześniej podwyżkami cen artykułów pierwszej potrzeby, zwłaszcza żywności. Rozpoczął on falę strajków i manifestacji ulicznych, które objęły większość Wybrzeża. Krwawa pacyfikacja protestów sprzed 40 lat znana jest dziś pod nazwą Grudnia '70.

Najtragiczniejsze zdarzenia miały miejsce w Gdyni, gdzie 17 grudnia wojsko bez ostrzeżenia otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Pacyfikacja robotniczych protestów na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. spowodowała wg oficjalnych danych śmierć 45 osób. 1 165 osób odniosło rany, około 3 tys. zostało najpierw bestialsko pobitych, a następnie aresztowanych.

W 40 lat po masakrze na Wybrzeżu winni zbrodni nie zostali osądzeni. Oskarżeni w procesie przed Sądem Okręgowym w Warszawie: gen. Jaruzelski b. szef MON, Stanisław Kociołek ówczesny wicepremier i trzej dowódcy jednostek wojska tłumiących robotnicze protesty nie przyznają sie do winy.

Niezależna.pl, RMF FM, Onet.pl, PWN, PAP


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334