Strona główna » Przegląd tygodnia 20-25.02.

Przegląd tygodnia 20-25.02.

Trzaskające mrozy miały wpływ na dostawy gazy dla Europy. Spadły one o 6%. W związku z tym  kilka krajów w tym: Francja, Niemcy, Słowacja i Turcja wymusiły na Gazpromie obniżkę cen gazu p 10%.  Polska przecież nie najbogatsze państwo nadal płaci za gaz najwięcej w Europie.

W związku ze spadkiem cen nieruchomości  już ponad 300tys. kredytów nie ma pokrycia w wartości mieszkań.

W niektórych regionach Polski prawie 60 proc. bezrobotnych to osoby, które nie ukończyły 34 lat.

Komisja powołana przez szefa kancelarii Sejmu zbada czy dokumenty komisji Ciemieniewskiego muszą być nadal objęte klauzulą tajności. Przypomnijmy komisja Ciemieniewskiego miała zbadać zasadność działań lustracyjnych Antoniego Macierewicza. Komisja mogła mieć dostęp do teczki agenta o pseudonimie „Bolek”, którym najprawdopodobniej był Lech Wałęsa. Teczka może być zdeponowana w kancelarii sejmu. W związku z tą sprawą IPN wystąpił do sejmu o przekazanie w/w dokumentów do swojego zasobu archiwalnego.

Premier zmienił zdanie w sprawie Acta. Szkoda tylko, że nastąpiło to tuż po  wystąpieniu szefa  frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim, Francuz Joseph Daul, który powiedział, że "ACTA jest martwa". Przyznając ty samym, że Acta nie będzie popierana przez tą największą frakcję w Parlamencie Europejskim.

27 lutego sąd ogłosi wyrok w sprawie ambasadora tytularnego Tomasza Turowskiego. IPN zarzuca turowskiemu, że w oświadczeniu lustracyjnym zataił fakt, że był tzw. nielegałem wywiadu PRL, skierowanym w 1975 r. jako oficer wywiadu do zakonu jezuitów w Watykanie. Prowadził swoją działalność przez 10 lat. Był dopuszczany do największych tajemnic Watykanu dotyczących polityki wschodniej.  Brał udział w organizacji przyjazdu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska w 2010 roku. Oczekiwał na przylot prezydenta na płycie lotniska.

Metropolita przemyski abp Józef Michalik w liście pasterskim na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, zwrócił uwagę wiernych na fakt, że Kościół jest dziś "planowo atakowany" przez "różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie".

Władze PSL apelują do sympatyków i członków o pomoc spłaty 22mln. długu jaki powstał w trakcie kampanii  2001 roku. Trochę to dziwne. Partia, która ma w swoich szeregach tylu prominentnych działaczy nie może uporać się z długiem od 11 lat.

Barbara Marianowska została pośmiertnie odznaczona  za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej, publicznej i społecznej. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski wręczył prezydent Bronisław Komorowski.

Propozycja PiS objęcia banków podatkiem od aktywów w wysokości 0,4% spotkała się z histeryczna reakcją ministra Rostowskiego, który zarzucił politykom partii opozycyjnej działanie w interesie zagranicznych lobbystów.  W ostatnim roku banki w Polsce zarobiły 15,6 mld zł czyli o 1/3 więcej niż w roku poprzednim. Więc w czym problem? Może uznanie banków jest potrzebne Donaldowi Tuskowi w związku z jego nadziejami na kontynuację kariery za granicą.

Kanada grozi Unii Europejskiej wniesieniem sprawy Światowej Organizacji Handlu jeżeli ta uzna e eksploatacja piasków roponośnych niesie większe zagrożenie dla środowiska, niż wydobywanie ropy w tradycyjny sposób.

Własna fotomapę chcą mieć dwie instytucje w kraju Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Jedna chce na ten cel wydać 15 mln zł, a druga 10 mln.  Pikanterii dodaje fakt , że przetargi na obydwie niemal identyczne identyczne usługi wygrały te same firmy.

Białoruskie władze odmówiły wjazdu przedstawicielom polskiej Komisji ds. Łączności z Polakami Zagranicą (LPG).

Sprzedaż Gazety Polskiej wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 aż o 41,3%.

Antonii Macierewicz podał listę dokumentów jaki dysponował umieszczając Lecha Wałeę na liści tajnych współpracowników SB:

 1. karta rejestracyjna na nazwisko Lecha Wałęsy stwierdzająca, że został on zarejestrowany jako Tajny Współpracownik Służby Bezpieczeństwa;

 

 2. Dziennik Rejestracyjny Wydziału III SB w Gdańsku, w którym odnotowano fakt rejestracji TW ps. Bolek 29 grudnia 1970 r. i zdjęcia z ewidencji 19 czerwca 1976 r.;

 

 3. Arkusz internowanego z 28 listopada 1980 stwierdzający, fakt "pozyskania do współpracy z SB Lecha Wałęsy";

 

 4. doniesienia agenturalne i notatki ze spotkań z Lechem Wałęsą jako TW Bolek zawarte w sprawach obiektowych kryptonim "Arka" i "Jesień 70";

 

 5. charakterystyka Lecha Wałęsy jako Przewodniczącego KKP NSZZ "Solidarność"zawarta w sprawie obiektowej kryptonim "Związek"/"Klan", w której odnotowano fakt jego współpracy z SB.

Odbyło się spotkanie posłów ekspertów klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości z Premierem Donaldem Tuskiem w sprawie projektu ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Kwintesencją spotkania nich będą słowa Zbigniewa Kuźmiuka ”starsi do roboty, młodzi za granicę” bo takie będą rzeczywiste skutki planowanej reformy emerytalnej.

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynie skarga Fundacji Lux Veritatis w sprawie odmowy przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.

Komisja Europejska zaproponowała zawieszenie przekazania Węgrom od 2013 roku 495 mln euro z unijnych funduszy spójności w związku z niewystarczającymi działaniami rządu tego kraju na rzecz trwałego ograniczenia deficytu budżetowego. Grecji umarza się ciężkie miliardy euro ( zamiana 200 mld euro na nominał o połowę niższy), a tu awantura raptem o drobną przecież kwotę. Lewactwo potrafi być mściwe.

Na Facebooku powstała akcja, w ramach której internauci mobilizują się i wysyłają do TVN maile w sprawie zwolnienia Jarosława Kuźniara z TVN24. Pycha ukarana. Kuźniar zapowiedział, że zwolni się z pracy jeżeli otrzyma 1000 krytycznych maili pod swoim adresem. Do akcji przystąpiło już 3 tys. osób.

Komisja Europejska wstrzymała wypłatę dla Polski prawie 312 mln euro z programu regionalnego Innowacyjna Gospodarka. Powodem są błędy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Klub PiS złożył w Sejmie projekt rezolucji, która wzywa rząd do zmiany stanowiska dotyczącego propozycji KE w sprawie sposobu określania liczby ludności krajów członkowskich UE - poinformował poseł Krzysztof Szczerski.

PiS zarzuca rządowi, że dobrowolnie osłabia swój głos w Radzie Unii Europejskiej.

Irański sąd nakazał wykonanie wyroku śmierci na młodym pastorze. Decyzja ta zamyka procedurę sądową i drogę do apelacji. 34- letni Josef Nadarchani może zostać stracony w każdej chwili, bez uprzedzenie rodziny i adwokata a wyrok najprawdopodobniej zostanie wykonany po kryjomu - podaje portal rp.pl.

Ponad połowa przedsiębiorców zauważyła w 2011 r. wzrost liczby absurdów prawnych. Nie spotkało się z nimi tylko 14 proc. ankietowanych. Najwięcej kuriozalnych przepisów dotyczy podatków, prawa pracy, ubezpieczeń i rozmaitych zezwoleń.

24 lutego 1953 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci przez powieszenie na gen. Auguście Emilu Fieldorfie "Nilu" - organizatorze i dowódcy Kedywu Komendy Głównej AK, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.

A.Ch.

Źródło: niezalezna.pl, pis.org.pl


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334