Strona główna » Przegląd prasy

Przegląd prasy

Polska stadionami stoi

Co najmniej 65 aren zbudowano lub unowocześniono w Polsce przez ostatnie pięć lat - wylicza "Rzeczpospolita".

Ta ilość stawia nas obecnie na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o budowę nowych stadionów.

Nigdy w naszej historii nie mieliśmy takiego boomu.

W ogólnej liczbie zbudowanych lub zmodernizowanych obiektów przodują areny piłkarskie, ale jest też kilka żużlowych i jedna, przeznaczona do gry w rugby.

Największa inwestycja to oczywiście Stadion Narodowy. Lecz powstaje także dużo małych boisk z trybunami na 2 - 3 tys. osób.

Źródła finansowania to budżet centralny, samorządowy i środki unijne. Władze lokalne widzą w obiektach sportowych namacalne dowody ich skuteczności i działalności na rzecz społeczeństwa.

Ponoć nadrabiamy zapóźnienia sprzed lat, ale czy rzeczywiście taka duża ilość sportowych aren jest nam potrzebna, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Bydgoszczy? - zastanawia się "Rzeczpospolita".

 

Więcej "orlików" kosztem dróg

W 2012 r. na remonty dróg samorządowych rząd chce przeznaczyć mniej pieniędzy niż na boiska "orliki" - ubolewa "Gazeta Wyborcza".

 

Otwarcie boiska w ramach projektu Orlik 2012 z udziałem premiera

Od trzech lat bardzo dobrze działał program tzw. "schetynówek". Pochodzący od nazwiska pomysłodawcy Grzegorza Schetyny, zakładał przekazywanie corocznie z budżetu centralnego 1 mld zł na lokalne inwestycje drogowe.

Drugie tyle dawali samorządowcy. Dzięki temu powstało wiele nowych dróg. Gminy brały udział w konkursie na dofinansowanie, a wiele z nich musiało odejść z kwitkiem, bo ich plany nie zostały zakwalifikowane przez MSWiA, dzielące miliardową dotację. To najlepiej świadczy o popularności tej idei.

Dlaczego w 2012 r. z miliarda zostanie tylko 200 mln na lokalne inwestycje drogowe, a więcej rząd przeznaczy m.in. na "orliki" - przeczytamy we wtorkowej "Gazecie Wyborczej".

 

Komentarze „internauty”

Siedem Milionów Szans

 


W ostatnich wyborach parlamentarnych zwycięską Platformę Obywatelską poparło 6.701.010 wyborców.
Według danych GUS z 2009 roku, liczba Polaków urodzonych w latach 1981-1993 (obecni 18-30-latkowie) wynosi 7.663.772.
Nie pozwólmy sobą manipulować. Pokażmy na co nas stać!!!

 

Polska B z roku na rok jest coraz biedniejsza

Podział na Polskę A i Polskę B utrwala się coraz bardziej, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna", a jako uzasadnienie tej tezy podaje zarobki.

Od 10 lat systematycznie maleją one w województwach leżących na wschodniej ścianie Polski, w stosunku do średniej krajowej pensji. W efekcie przeciętne wynagrodzenia w firmach przemysłowych na Mazowszu i Śląsku są dziś o 900-1300 zł wyższe niż w województwach Polski wschodniej.

O ile w 2000 roku zatrudnieni w przemyśle w woj. podkarpackim zarabiali o 12,8 proc. mniej niż wynosiła średnia pensja krajowa, to w ub. roku różnica ta wynosiła już 17 proc.


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334