Strona główna » Poręba: Tusk podpisał wszystko, co mu podyktowano w Brukseli

Poręba: Tusk podpisał wszystko, co mu podyktowano w Brukseli

- Z punktu widzenia daleko idących interesów naszego kraju to olbrzymi błąd. Jest to decyzja szkodliwa także z perspektywy polskiej gospodarki - tak przystąpienie Polski do pakietu fiskalnego skomentował w "Naszym Dzienniku" europoseł PiS Tomasz Poręba. - Zgodziliśmy się na Europę jak nie trzech to dwóch prędkości. (...) Tusk podpisał wszystko, co mu podyktowano w Brukseli - dodał.

Zdaniem polityka PiS, pakt fiskalny będzie zmierzał do nowelizacji podatków w Polsce. - Jeżeli w Polsce zostałyby podniesione podatki, to atrakcyjność inwestycyjna naszego kraju znacząco spadnie. Zdecydowaliśmy się na przystąpienie do paktu, godząc się na reguły fiskalne, jakie będą nakładane w strefie euro, a więc m.in. reguły z mniejszym deficytem i długiem publicznym - tłumaczył w "Naszym Dzienniku". Zaznacza też, że stało się to w trudnym momencie, kiedy "ocieramy się o konstytucyjny próg długu publicznego i deficytu budżetowego".

Poręba skrytykował też zgodę na przystąpienie w następnych latach do strefy euro, bo "chcąc nadrabiać zaległości wobec UE, musimy się szybciej rozwijać". - Przystępując do strefy euro, takie możliwości sobie odbieramy, a tym samym skazujemy się na stagnację gospodarczą - powiedział. Zdaniem polityka to tylko niektóre argumenty, które potwierdzają, że decyzja polskiego rządu "jest zła".


Jak oceniasz przystąpienie do pakietu fiskalnego? Podyskutuj na forum!

- Pytany o zwycięzców ostatniego nieformalnego szczytu w Brukseli, Poręba wyjaśnił, że "bez wątpienia są to dwaj rozgrywający w UE, a więc Francja i Niemcy". - To nic innego jak oddanie Brukseli dużej części kompetencji w sprawach gospodarczych, budżetowych i podatkowych. Oznacza to pozbawienie nas suwerenności w podejmowaniu decyzji w zakresie polityki gospodarczej - wytłumaczył.

W krytycznych słowach ocenił też premiera Donalda Tuska, który według niego "podpisał wszystko, co mu podyktowano w Brukseli". - Zgodziliśmy się na Europę jak nie trzech, to przynajmniej dwóch prędkości. (...) Będziemy więc na te szczyty dopraszani jako obserwatorzy, bez możliwości wpływania na jakiekolwiek decyzje - stwierdził.

Źródła: Nasz Dziennik


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334