Strona główna » Poręba i Legutko pytają Komisję Europejską o zamrożenie środków na budowę dróg w Polsce

Poręba i Legutko pytają Komisję Europejską o zamrożenie środków na budowę dróg w Polsce

Europoseł Tomasz Poręba przekazał dziś w Brukseli na ręce komisarza Johannesa Hahna, odpowiedzialnego za politykę regionalną UE, interpelację poselską oraz list z pytaniami dotyczącymi wczorajszej decyzji KE w sprawie zamrożenia funduszy przeznaczonych na budowę dróg w Polsce.

W interpelacji posłowie PiS pytają Komisję Europejską jakie jest realne zagrożenie utraty przez Polskę 4 mld EUR przeznaczonych na budowę dróg w Polsce. Zwracają się również z prośbą o informacje dotyczące warunków, jakie muszą spełnić polskie władze by środki mogły zostać uwolnione oraz pytają o konkretne zarzuty Komisji wobec stosowanych przez Polskę procedur przetargów i kontroli przy realizacji projektów współfinansowanych przez UE.

Sprawa jest bardzo poważna. Jeżeli potwierdzą się informacje płynące z Komisji Europejskiej, zablokowanych zostanie niemal 6% środków przyznanych Polsce w ramach funduszy strukturalnych na lata 2007-2013. Zamrożenie takiej kwoty będzie oznaczało gwałtowne zahamowanie rozwoju Polski i dodatkowe opóźnienia w już bez tego chaotycznej i powolnej strategii rozbudowy sieci dróg w naszym kraju. Za te środki możnaby wybudować w Polsce 500 km dróg i autostrad.

Polski rząd powinien był zareagować już 21 grudnia ubiegłego roku, kiedy pojawiły się pierwsze ostrzeżenia ze strony KE o potencjalnych problemach. - powiedział Tomasz Poręba. Rząd powinien doprowadzić do jak najszybszego odblokowania unijnych pieniędzy oraz - o ile okaże się to konieczne - odpowiednio zmodyfikować swoje procedury kontrolne - dodał Ryszard Legutko.

W załączeniu pełna treść interpelacji...






  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334