Strona główna » Polacy mówią „nie” pracy do 67. roku życia

Polacy mówią „nie” pracy do 67. roku życia

Już ponad 1 mln 100 tys. podpisów zebrali działacze NSZZ „Solidarność” pod wnioskiem o referendum w sprawie utrzymania obecnego wieku emerytalnego.

Warto zauważyć, że związkowcy podpisy zbierają zaledwie od 15 grudnia, a już udało im się zgromadzić ich dwukrotnie więcej niż wymaga ustawa z 14 marca 2003 roku dotycząca referendum ogólnokrajowego. Akcja zbierania podpisów ma potrwać co najmniej do 5 lutego.

To, że Polacy chcą mieć prawo decydowania o tym, jak długą będą pracować, nie dziwi Stanisława Szweda, członka NSZZ „Solidarność” i posła PiS.

„Problem wydłużenia wieku emerytalnego dotyczy praktycznie wszystkich, którzy pracują stąd tak duże zainteresowanie. Dobrze, że taka inicjatywa jest. Warto się w to zaangażować” – podkreśla Szwed. Dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość także włączyło się w akcję zbierania podpisów, ale to NSZZ „Solidarność” kieruje akcją.
Poseł zauważa jednakże, że niezależnie od liczby zebranych podpisów, to i tak Sejm zdecyduje o tym, czy referendum zostanie przeprowadzone. „Szkoda, że w konstytucji nie ma zapisu, że referendum odbywa się bezpośrednio po zebranych podpisach. Wtedy sprawa byłaby prostsza a tak oddajemy ten wniosek w ręce koalicji rządowej” – stwierdza Szwed. „Niestety Platforma wielokrotnie pokazywała, że nie liczy się z obywatelami. To też pokazuje, że wniosek o referendum może być zagrożony” – dodaje.

http://www.pis.org.pl/article.php?id=19756


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334