Strona główna » PiS złoży wniosek o wotum nieufności wobec Ministra Rolnictwa

PiS złoży wniosek o wotum nieufności wobec Ministra Rolnictwa

Prawo i Sprawiedliwość chce odwołania Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego. To on ponosi odpowiedzialność za złą sytuację na polskiej wsi i rynkach rolnych.

„Minister Sawicki ani wewnątrz kraju, ani w Unii Europejskiej nie potrafi nic załatwić” - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Wydatki na wieś i udział jej produkcji w PKB wyraźnie spadły – dodaje do tego także, zwiększające się nierówności pomiędzy terenami wiejskimi i miejskimi. Dochody na wsi spadają - alarmował polityk.

„Mamy do czynienia z cofnięciem procesu, który sprowadzał się do tego, że różnice w dochodach rodzin wiejskich zmniejszały się” - dodał. „W demokracji obowiązuje zasada odpowiedzialności. Ta odpowiedzialność powinna być egzekwowana. Jest rolą opozycji tego typu wnioski składać i my chcemy ją wypełnić” - podkreślił lider PiS.

Za zaniedbania w obszarze rolnictwa krytykował rząd także wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa w PE Janusz Wojciechowski. Mianowanie Marka Sawickiego Ministrem Rolnictwa to w jego opinii „jedyne działania Donalda Tuska w sprawie polskiego rolnictwa”. „Marek Sawicki w przeciągu prawie 4 lat swojego urzędowania, w żaden sposób nie przyczynił się do poprawy sytuacji na polskiej wsi” - zaznaczył Wojciechowski.

„Obietnice składane przez premiera Donalda Tuska i ministra Marka Sawickiego podczas kampanii wyborczej i w expose nie są realizowane. Doszło do zaniedbań. Niewykluczone, że już wkrótce Polska stanie w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, a nasze rolnictwo może stać się niekonkurencyjne w stosunku do innych krajów” - powiedział podczas konferencji prasowej poseł Krzysztof Jurgiel.

Polityk wskazał m.in. na takie zaniedbania rządu jak: brak reform, dramatyczną sytuację na rynku cukru, nieefektywne wydatkowanie środków z Programu Obszarów Wiejskich i ograniczenie wydatków na rolnictwo o 20 proc.

„Minister Sawicki nie zrobił nic, aby pomóc polskiej wsi” - podkreślił Jurgiel.

Europoseł Janusz Wojciechowski zwrócił natomiast uwagę na to, że rząd nie zabiega o interesy polskich rolników i sprawy rolnictwa w Unii Europejskiej.


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334