Strona główna » PiS: rząd powinien zdefiniować priorytety polskiej prezydencji w UE

PiS: rząd powinien zdefiniować priorytety polskiej prezydencji w UE

„Polska, kiedy będzie na czele UE, powinna mieć zdefiniowane dwa, najwyżej trzy priorytety. Tylko wtedy możemy mówić, że nasza prezydencja jest przemyślana, że służy, z jednej strony rozwojowi Unii Europejskiej, z drugiej naszej silnej pozycji - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący KPPiS Mariusz Błaszczak.

„Jeżeli rząd Donalda Tuska, tak jak dotychczas będzie mówił bardzo ogólnie o priorytetach, będzie ich wymieniał sześć, siedem, to znaczy, że Polska nie jest przygotowana do tego, żeby sprawować funkcję przewodniczenia w UE” - podkreślił. Zauważył, że jeśli rząd mówi o wielu priorytetach, to świadczy, że nie ma żadnego.

Swoje zaniepokojenie wypowiedziami urzędników rządu i Kancelarii Prezydenta ws. polskiego przewodnictwa UE wyraził obecny na konferencji eurodeputowany Ryszard Czarnecki. „Polskie państwo przyznaje się do abdykacji, jeżeli chodzi o własny interes państwowy, także w wymiarze ekonomicznym” - powiedział, odnosząc się do wypowiedzi ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza, który oznajmił, że w czasie prezydencji w negocjacjach budżetowych Polska będzie mogła odgrywać jedynie rolę moderatora, a nie działać na rzecz własnych narodowych interesów.

„Te wypowiedzi wskazują, że Polska rezygnuje z walki o własne interesy. Priorytetem nie może być to, co wcześniej UE ustanowiła swoim celem. Polska powinna mniej lub bardziej oficjalnie dbać o własne interesy” - podkreślił Ryszard Czarnecki. Europoseł skrytykował rząd za nieobecność wśród priorytetów strategii dla Morza Bałtyckiego.

Zdaniem eurodeputowanego Tomasza Poręby Platforma Obywatelska traktuje prezydencję jako sposób budowania własnej pozycji, a nie przedsięwzięcie narodowe. Zauważył, że brakuje konsultacji z partiami politycznymi, opinią publiczną czy organizacjami międzynarodowymi. Według Poręby wśród priorytetów należy uwzględnić sprawy rolnictwa i dopłat. Jego zdaniem w interesie naszego kraju jest, aby polscy rolnicy otrzymywali takie same dopłaty jak rolnicy z państw tzw. starej Unii. „Potrzebne jest przygotowanie zasadniczego, głównego celu, który będzie z polską prezydencją identyfikowany” - podkreślił.


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334