Strona główna » Pierwsze komentarze po sondażu

Pierwsze komentarze po sondażu

Portal Niezalezna.pl zapytał polityków PiS o ich opinie na temat sensacyjnego sondażu TNS Polska, według którego Prawo i Sprawiedliwość wyprzedza PO aż o 6 punktów procentowych. Ryszard Czarnecki i Krzysztof Szczerski są zgodni: to trend, który powinien się utrzymywać.

Ryszard Czarnecki
Gdy przed dwoma dniami pracownia Homo Homini opublikowała sondaż dający PO i PiS remis po 32 proc., to natychmiast odezwała się "Gazeta Wyborcza". Jej dziennikarz twierdził, że Homo Homini fatalnie przewidziała wynik ostatnich wyborów, a poza tym jest niezbyt wiarygodna, bo jako jedyna z dużych pracowni nie jest zrzeszona w Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku. Dzisiaj "niewiarygodne" Homo Homini dało w sondażu remis, a wiarygodne - nawet według "Gazety Wyborczej" - TNS Polska przedstawiła badania pokazujące miażdżącą przewagę PiS.
Oczywiście w polityce liczą się nie sondaże, a nie wybory. Z całą pewnością jest jednak ostatnio wyczuwalne społeczne przełamanie. Ludzie mają dosyć afer. Poczuli, że PiS jest poważną, merytoryczną - także w kwestiach gospodarczych - alternatywą. Ponadto okazało się, że mieliśmy rację chociażby w sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Nie ma jeszcze, rzecz jasna, powodu, by się bardzo cieszyć, bo najbliższe wybory - do europarlamentu - dopiero za dwa lata. Ale sondaż ten doda otuchy tym, którzy przestali wierzyć w zwycięstwo albo nie byli go pewni. Przyniesie też satysfakcję tym, którzy nigdy nie przestali wierzyć.

Krzysztof Szczerski
Nie przywiązuję wielkiej wagi do sondaży, natomiast to badanie potwierdza widoczny trend społeczny. Polacy dostrzegają, że wyczerpuje się energia układu władzy w kraju, a rzeczywistość, którą opisuje Donald Tusk, nie istnieje. W sposób szczególny pokazał to dramat związany z dwoma ostatnimi ekshumacjami ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.
To wyczerpywanie się energii układu władzy widać zarówno w nerwowym zachowaniu Waldemara Pawlaka, lidera koalicyjnego sojusznika PO, jak i w gwałtownym spadku ocen rządu i premiera.
Dodam jeszcze, że wyniki najnowszego sondażu preferencji partyjnych potwierdzają słuszność koncepcji rządu technicznego, zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

http://niezalezna.pl/33557-pierwsze-komentarze-po-sondazu


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334