Strona główna » PAMIĘTAJMY O LECHU KACZYŃSKIM

PAMIĘTAJMY O LECHU KACZYŃSKIM

Wielkie polskie miasta mają problem z uczczeniem śp. Lecha Kaczyńskiego. Honor Polaków ratują społeczności lokalne. Zmarłego tragicznie prezydenta Polski uhonorowano m.in. w Kielcach, Gdyni, Chechłach na Mazurach. Wybitny polski przywódca został też doceniony za granicą: w Gruzji, Stanach Zjednoczonych, Mołdawii, na Ukrainie.

W czwartek rada miasta w Gdańsku zdecydowała o nadaniu jednej z ulic imienia zmarłego kilka dni temu prezydenta Czech Václava Havla. Za-służony czeski przywódca i przyjaciel Polski bez wątpienia zasługuje na pamięć. Problem w tym, że rządzący naszym krajem oraz mainstrea-mowe media robią wszystko, by zagłuszyć pamięć o poległym w katastrofie smoleńskiej prezydencie naszego kraju, śp. Lechu Kaczyńskim. Na szczęście w społecznościach lokalnych salonowe uprzedzenia nie mają wielkiego znaczenia. Choć pamięć o ofiarach Smoleńska jest regularnie zagłuszana, powstaje coraz więcej obiektów upamiętniających zmarłego prezydenta.

Świat docenił Kaczyńskiego

Wczoraj minęło sześć lat od zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego na najważniejszy urząd w państwie. Tragicznie przerwana prezydentura to okres walki o podmiotowość naszej Ojczyzny na arenie międzynarodowej oraz upominanie się o prawa państw słabszych. W pamięci wielu utkwiła przede wszystkim podróż do Tbilisi. Polski prezydent na czele przywódców Europy Środkowej z narażeniem życia pojechał do stolicy Gruzji. Celem było wsparcie kaukaskiego państwa po agresji Rosjan. Zdaniem wielu komentatorów to właśnie akcja Kaczyńskiego powstrzymała rosyjskie czołgi. Świat docenił polskiego przywódcę. Po katastrofie smoleńskiej imieniem zmarłego prezydenta nazwano na Ukrainie część ul. Polskiej w Odessie oraz ulicę w Mukaczewie. Imię śp. Lecha Kaczyńskiego nosi też ulica w dzielnicy Isani w gruzińskiej stolicy Tbilisi, ulica w Batumi, ulica w Kiszyniowie w Mołdawii oraz ulica w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Tę ostatnią odsłonięto w polskie Święto Niepodległości – 11 listopada 2010 r. Imię Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii nosi też szpital w Essassa w Gabonie w Afryce. Na kontynencie tym wizerunki Lecha Kaczyńskiego znalazły się na znaczkach pocztowych Mozambiku, Togo, Gwinei Bissau, Liberii, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. W 2011 r. Wyspy Cooka wprowadziły do obiegu monetę o nominale 2 dol. z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Pomimo wielkiego szacunku, jakim zmarły polski prezydent darzony jest na całym świecie, w Polsce nie został należycie doceniony. Dotyczy to głównie wielkich miast.

W Warszawie pomnika nie będzie

Władze Warszawy od ponad roku odmawiają zgody na budowę pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego. Rządzący miastem tłumaczą, że Tadeusz Kościuszko na monument czekał 150 lat, więc polski prezydent też może. Politycy partii rządzącej przekonują też, że „najwspanialszym pomnikiem Lecha Kaczyńskiego” był pochówek na Wawelu. Fakt, że śp. Lech Kaczyński nie został upamiętniony w Warszawie, jest szczególnie przykry. Przed objęciem najwyższego urzędu w państwie był przecież prezydentem stolicy, to jemu mieszkańcy zawdzięczają budowę Muzeum Powstania Warszawskiego czy Centrum Nauki Kopernik. To z Warszawą śp. Lech Kaczyński czuł się szczególnie związany. Dziś rządzący jego miastem nie chcą uczczenia prezydenta, a wiodące media ścigają się w atakach na tych, którzy ofiary smoleńska chcą upamiętnić. Rok po katastrofie smoleńskiej publicysta jednej z gazet napisał, że śp. Lech Kaczyński był „złym prezydentem”, dlatego na pomnik nie zasługuje. Autor artykułu podważał też rolę polskiego prezydenta w Gruzji. Na szczęście, mimo kompromitacji salonowych mediów i stołecznych polityków, przed propagandą uchroniły się wspólnoty lokalne.

Samorządy szanują Kaczyńskiego

Już 14 maja 2010 r. pierwszy obelisk poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu odsłonięto w Skórczu. Od 19 października 2010 r. imię zmarłego prezydenta nosi Szkoła Podstawowa w Chechłach na Mazurach. Była to pierwsza placówka edukacyjna poświęcona polskiemu przywódcy. Kilka dni temu imię Lecha i Marii Kaczyńskich otrzymała szkoła w Podsarniu (Małopolska). Budujący przykład zaprezentował samorząd w Kielcach. Tuż po katastrofie radni tego miasta podjęli decyzję o nadaniu jednej z nowo budowanych ulic imienia Lecha Kaczyńskiego. Wniosek zgłosili radni Prawa i Sprawiedliwości. Poparli go jednak przedstawiciele Porozumienia Samorządowego prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego oraz... Platformy Obywatelskiej. 12 grudnia pierwsza w Polsce ulica im. Lecha Kaczyńskiego została otwarta. W uroczystości uczestniczył brat zmarłego prezydenta, prezes PiS-u Jarosław Kaczyński, biskup kielecki Kazimierz Ryczan, prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz parlamentarzyści, m.in. Beata Gosiewska, Tomasz Kaczmarek, Krzysztof Lipiec.

Imię Lecha Kaczyńskiego otrzymał też Park Miejski w Gdyni i plac w Lublinie. A także: parki w Sopocie i Zakopanem, ronda w Sieradzu, Stalowej Woli, Pułtusku, Zgierzu, Starachowicach i Rumii, skwery w Świdnicy i Ostrołęce, Sala Balkonowa ratusza w Głogowie. Imię Lecha Kaczyńskiego nosił też będzie most na Brdzie w Bydgoszczy.

Przemysław Harczuk/GPC

http://autorzygazetypolskiej.salon24.pl/376185,pamietajmy-o-lechu-kaczynskim


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334