Strona główna » Oskarżeni o wierność. Konkurs historyczny rozstrzygnięty

Oskarżeni o wierność. Konkurs historyczny rozstrzygnięty

a1.jpg

W dniu 23 lutego 2015 r. w Sanoku, po raz trzeci, został przeprowadzony Międzypowiatowy Konkurs Historyczny pt. „Oskarżeni o wierność”. Patronat nad konkursem objęli: Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka, oraz Roman Konieczny, starosta sanocki.

Ogłoszenie wyników poprzedził wykład Andrzeja Romaniaka, kierownika działu historycznego Muzeum Historycznego w Sanoku, na temat Żołnierzy Wyklętych.

W konkursie udział wzięło 17 uczniów z gimnazjów i 25 ze szkół ponadgimnazjalnych powiatów: brzozowskiego, leskiego, bieszczadzkiego i sanockiego. Ogółem 42 uczestników.

Wśród uczniów gimnazjów pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Sanoku: Jakub Latusek i Bartosz Iwanowski (opiekun p. Edyta Białowąs). Miejsce trzecie przypadło Dominice Józefek z Gimnazjum w Niebieszczanach (opiekun p. Dorota Klecha). Czwarty był Kamil Husak, także z Gimnazjum nr 1 w Sanoku. Miejsce piąte zajął Michał Śnieżek z Gimnazjum w Zagórzu (opiekun p. Maria Wańcowiat). Tuż za nim miejsce szóste – ex aequo- Kamil Łącki i Dawid Zielonka, koledzy ze szkoły.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wygrała Kinga Chmura z II LO w Sanoku (opiekun p. Magdalena Dziuban). Niewiele ustąpiła jej Natalia Kot z I LO w Sanoku (opiekun p. Piotr Kita). Trzeci był Krzysztof Wolanin z ZS nr 4 w Sanoku (opiekun p. Jolanta Smyczyńska). Czwarte miejsce zajął Mateusz Korolińczak z LO w Lesku (opiekun p. Marek Irzyński). Piąte – ex aequo – Paweł Baran ( I LO w Brzozowie; opiekun p. Katarzyna Wawrzak) i Jan Kurcab ( ZS nr 3 w Sanoku; opiekun p. Katarzyna Wronkowicz-Rogos).

Bardzo podniosłą chwilą było wręczenie przez młodzież czerwonych róż Niezłomnym: panu Mieczysławowi Brekierowi, prezesowi Związku Sybiraków Koło w Sanoku, panu Aleksandrowi Romanowi, prezesowi ŚZŻ AK Koło w Sanoku, oraz panu Michałowi Chodakowskiemu, żołnierzowi AK. To było piękne spotkanie pokoleń.

Podsumowanie konkursu, które odbyło się w Sanockim Domu Kultury, uświetnił występ młodzieży z Gimnazjum w Zagórzu. Spektakl pt. "Drogi do wolności" zostal przyjęty owacją na stojąco. Były wzruszenie i łzy. Młodzież do występu przygotowali: p. Ewa Bryła-Czech i p. Artur Krzywda, nauczyciele gimnazjum.

Nagrody w konkursie ufundowali: Tadeusz Pióro, burmistrz miasta Sanoka, Roman Konieczny, starosta sanocki, Tadeusz Nabywaniec, organizator konkursu, Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" przy Starostwie Powiatowym w Sanoku, radni miasta Sanoka: Jan Wydrzyński i Adam Kornecki; radni powiatu sanockiego: Kazimierz Węgrzyn, Janusz Cecuła i Damian Biskup.

Organizatorem konkursu był Sanocki Klub Gazety Polskiej w Sanoku.


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334