Strona główna » Ogłoszono raport końcowy ws. Olewnika

Ogłoszono raport końcowy ws. Olewnika

To jedna z największych porażek państwa – mówią posłowie z komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika. Po ponad dwóch latach pracy posłowie przyjęli raport. Po raz pierwszy w przypadku komisji śledczej – jednomyślnie.

Wcześniej we wtorek członkowie komisji spotkali się na zamkniętym dla mediów posiedzeniu poszerzonego prezydium, na którym omówili 72 precyzujące poprawki zgłoszone przez posłów. Także one zostały przyjęte jednogłośnie.

Komisja postanowiła, że nie sporządzi listy funkcjonariuszy publicznych winnych zaniedbań w sprawie Olewnika. Przyjęta metodologia zakłada, że w poszczególnych rozdziałach raportu opisuje się kolejne etapy zbrodni i jej wyjaśniania, opisując udział kolejnych policjantów i prokuratorów. Na koniec każdego rozdziału sprecyzowano, że prokuratura powinna dokonać „prawnokarnej oceny” zachowań poszczególnych osób, o ile sprawa nie jest przedawniona.

Przyjęty dokument opisuje dzieje sprawy porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika od strony działań policji, prokuratury i służby więziennej (w celach płockiego aresztu śledczego życie odebrało sobie trzech porywaczy i zabójców).

Wskazano liczne uchybienia w działaniach policjantów i prokuratorów – niektórzy, według komisji, powinni za to ponieść odpowiedzialność karną (osobna kwestia to przedawnienie karalności czynów prokuratorów).

Wskazano też zalecenia na przyszłość – m.in. dotyczące pragmatyki operacyjno-śledczej w sprawach o porwania oraz zmian w szkoleniach i strukturach policji oraz prokuratury. Postuluje się m.in. wydzielenie i podporządkowanie bezpośrednio prokuratorowi generalnemu pionów ds. walki z przestępczością zorganizowaną, a także przeprowadzkę – z Radomia do Warszawy – siedziby mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Rodzina Krzysztofa Olewnika oceniła, że komisja śledcza powołana do zbadania tej sprawy stała się przykładem „solidnej i merytorycznej pracy ponad politycznymi podziałami”. Ojciec zamordowanego Włodzimierz Olewnik wskazał też, że komisja zajmująca się sprawą śmierci jego syna była najlepszą komisją, jaką do tej pory powołał Sejm.

Krzysztof Olewnik, porwany w październiku 2001 r. syn mazowieckiego biznesmena, był przez policję i prokuraturę nieskutecznie poszukiwany przez kilka lat. Rodzina Olewników przekazała porywaczom 300 tysięcy euro okupu, jednak nie przyniosło to oczekiwanego efektu. W 2003 r. Krzysztof Olewnik został zamordowany. Niewyjaśnione wątki sprawy do dziś bada prokuratura w Gdańsku.

Niezalezna.pl, PAP, TVP Info


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334