Strona główna » O. Andrzej Deptuch, kapłan niezłomny, odszedł do domu Pana

O. Andrzej Deptuch, kapłan niezłomny, odszedł do domu Pana

a0.jpg

W dniu 4 listopada 2015 r. pożegnaliśmy kapłana niezłomnego, franciszkanina o. Andrzeja Deptucha, który zmarł 1 listopada w wieku 96 lat, w 73 roku kapłaństwa.

Uroczystości pogrzebowe w sanockiej Bazylice Matki Bożej Pocieszenia zgromadziły setki wiernych. Przewodniczył im biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek. Kazanie wygłosił prowincjał franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Jarosław Zachariasz.

Mszę św. pogrzebową koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, wśród nich gwardian franciszkańskiego klasztoru w Sanoku o. Zbigniew Kubit, ks. dziekan dr Andrzej Skiba, proboszczowie sanockich parafii, księża pracujący w rodzimej parafii zmarłego w Rymanowie oraz wielu współbraci o. Deptucha z innych klasztorów franciszkańskich.

Obecne były władze miasta Sanoka z burmistrzem Tadeuszem Pióro oraz powiatu sanockiego ze starostą Romanem Koniecznym, a także 21 Batalion Logistyczny 21 Pułku Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, jako że o. Deptuch 11 listopada 2008 r. otrzymał postanowieniem ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego awans na stopień oficerski podporucznika za zasługi w walce o wolność.

Zmarłego żegnali również: pełnomocnik powiatowy Prawa i Sprawiedliwości w Sanoku Kazimierz Węgrzyn; przedstawiciel posła na Sejm RP Piotra Babinetza z jego biura poselskiego w Sanoku; prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Sanoku Aleksander Roman, naczelnik Biura Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie dr Krzysztof Kaczmarski, harcerze z Hufca Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego z komendantką hm Krystyną Chowaniec, a także bardzo liczni parafianie i mieszkańcy Sanoka.

Po Mszy św. i wygłoszonych słowach pożegnania trumna z ciałem zmarłego została przewieziona na Cmentarz Centralny w Sanoku i złożona w grobowcu franciszkańskim. Żołnierze z 21 Pułku Strzelców Podhalańskich zaciągnęli przy niej wartę, podobnie jak w wcześniej w kościele, i oddali salwę honorową.

Ciepły, bezwietrzny dzień, mocne słońce i intensywne kolory jesieni stanowiły jakby zamierzoną przez Opatrzność oprawę dla pożegnania ze spełnionym, dojrzałym, godnym życiem o. Andrzeja Deptucha.

Zapamiętamy go jako niezłomnego patriotę, człowieka o silnej osobowości, szerokich horyzontach umysłowych i wielkiej odwadze cywilnej. Do końca interesował się życiem politycznym i społecznym w poczuciu odpowiedzialności za Ojczyznę (jeszcze w wyborach prezydenckich w maju 2015 r., mimo przebytej operacji, udał się osobiście do lokalu wyborczego, aby zagłosować). W czasie odprawianych przez siebie Mszy św. zawsze dołączał modlitwę za Polskę i za Polaków – o przemianę ich serc i umysłów. Wielką nadzieję pokładał w katolickich mediach: prasie, radiu i telewizji. Był oddany całym sercem Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Niech Pan sam będzie dla Niego zmartwychwstaniem i życiem.

(inf. wł.)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334