Strona główna » Niepełnosprawni sportowcy w Brukseli. Wśród paraolimpijczyków osoby z Jasła i Rymanowa

Niepełnosprawni sportowcy w Brukseli. Wśród paraolimpijczyków osoby z Jasła i Rymanowa

Z inicjatywy Tomasza Poręby w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się wystawa poświęcona sportowi paraolimpijskiemu połączona z prezentacją przygotowań do olimpiady w Soczi.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych i Instytutu Sportu, paraolimpijczycy, europosłowie oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej z wydziału sportu. Wśród gości byli m.in. pochodzący z Podkarpacia wybitni zawodnicy - Rafał Szumiec, narciarz i kolarz z Jasła oraz Andrzej Szczęsny, alpejczyk z Rymanowa (powiat krośnieński). Na zdjęciach był prezentowany również pochodzący z Rzeszowa mistrz paraolimpijski na żużlu - Rafał Wilk.

"To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę powitać was w Parlamencie Europejskim. Traktuję tę wizytę jako znakomitą okazję do wyrażenia mojego ogromnego uznania dla waszego heroizmu, determinacji w realizacji planów i marzeń. Znam wielu z was osobiście i podziwiam sukcesy osiągane na międzynarodowych arenach" - mówił Poręba.

Także paraolimpijczycy nie kryli radości z udziału w wydarzeniu. "Bardzo się cieszę, że mogliśmy przyjechać do Parlamentu Europejskiego. Mam nadzieję, że zaprezentowaliśmy się z bardzo dobrej strony i to pomoże w promocji sportu niepełnosprawnych" - powiedział Andrzej Szczęsny, który podkreślał, że chodzi tu nie tylko o promocję narciarstwa czy kolarstwa, ale o wszystkie dyscypliny uprawiane przez niepełnosprawnych sportowców.

Rafał Szumiec wskazywał z kolei, że w wydarzeniu wzięło udział wiele osób, które mogą zmienić podejście do sportu niepełnosprawnych, m.in. Bart Ooijen z wydziału ds. sportu Komisji Europejskiej.

"Pierwszy raz spotkałem się z taką wystawą w takim miejscu. Było ważne, że pojawiły się osoby, które mogą wpłynąć na zmianę podejścia do tego tematu. Udało się do nich dotrzeć - cel tej wystawy został osiągnięty" - ocenił sportowiec.

Tomasz Poręba życzył sportowcom wielu medali podczas zbliżającej się zimowej olimpiady w Soczi.


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334