Strona główna » Nie pozwolili umrzeć poległym

Nie pozwolili umrzeć poległym

SANOK. 1 marca br. w Parafii pw. Przemienia Pańskiego w Sanoku zebrani mieszkańcy Sanoka i powiatu sanockiego modlili się w intencji Żołnierzy Wyklętych. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Proboszcz Andrzej Skiba.

Wygłosił do wiernych homilię. Jego słowa o żołnierzach niezłomnych, wyklętych przez komunistyczną władzę Polski Ludowej, zapadły głęboko w pamięci i sercach. Szczególnie wtedy, gdy mówił o Danusi Siedzikównie, Ince, siedemnastolatce, która oddała życie za Ojczyznę. Została zamordowana strzałem w głowę przez oprawcę UB. Do końca była niezłomna i pokazała nam wszystkim, co to znaczy „zachować się, jak trzeba…”.

W modlitwie uczestniczyli m.in. Stanisław Piotrowicz, poseł na Sejm RP, Piotr Babinetz, poseł na Sejm RP, Tadeusz Pióro, radny sejmiku województwa podkarpackiego. Nie zabrakło przedstawicieli: samorządu miasta i powiatu w osobach Andrzeja Chrobaka i Tadeusza Nabywańca, Towarzystwa Gimnastycznego „ Sokół” w Sanoku, Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Sanoku, Związku Sybiraków Koło Terenowe w Sanoku, NSZZ „Solidarność” Delegatura w Sanoku, Przymierza Prawicy w Sanoku, Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Sanoku, Związku Strzeleckiego ”Strzelec Rzeczypospolitej” w Brzozowie i w Sanoku, ZS „Strzelec” Jednostka Strzelecka 2210 w Sanoku, dyrektorów niektórych sanockich szkół.

Po raz pierwszy podczas Mszy św. hołd niepokornym bojownikom o wolność Polski oddały poczty sztandarowe: Związku Sybiraków Koło Terenowe w Sanoku, Komendy Hufca ZHP w Sanoku, Koła Przewodników Beskidzkich, Terenowych i Pilotów Wycieczek przy Oddziale PTTK "Ziemia Sanocka" w Sanoku, ZS nr 4 w Sanoku („Budowlanka”), ZS nr 1 w Sanoku („Ekonomik”), I LO w Sanoku oraz II LO w Sanoku.

Po eucharystii pod Krzyżem Katyńskim zostały złożone kwiaty, zapalono znicze na znak pamięci. Wiecznej pamięci!

Na zakończenie spotkania w murach świątyni rozległy się słowa i dźwięki najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Soul” pod dyrekcją dr Moniki Brewczak. Podczas bisu wierni wspólnie z muzykami zaśpiewali radosną pieśń „Żeby Polska była Polską”. Bo Polska będzie Polską.

1 marca to święto państwowe, jednak zabrakło na nim przedstawicieli władz samorządowych miasta Sanoka i powiatu sanockiego.

Tadeusz Nabywaniec
Radny Powiatu Sanockiego


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334