Strona główna » Na co poszły długi za Gierka, a na co za Sami Wiecie Kogo - czyli kto inwestował w przemysł i miejsca pracy, a kto je likwidował

Na co poszły długi za Gierka, a na co za Sami Wiecie Kogo - czyli kto inwestował w przemysł i miejsca pracy, a kto je likwidował

A teraz meritum.
W ciągu pierwszych sześciu lat dekady Gierka nowe długi zaciągnięte przez państwo wyniosły 24 procent PKB. Jednym z efektów takiej polityki było drastyczne zwiększenie mocy wytwórczych polskiego przemysłu. W roku 1970 w polskim przemyśle pracowało 4453 tysiące osób, a w 1980 roku 5245 tysiące, czyli zatrudnienie w ciągu dekady wzrosło o 800 tysięcy osób.
W ciągu minionych sześciu lat zadłużania Polski przez Sami Wiecie Kogo zatrudnienie w przemyśle w Polsce spadło z 2651 tysięcy (Q4’2007) do 2511 Q1’2013), czyli spadło o 140 tysięcy. Już od kilku lat mamy zmianę w strategiach rozwoju wielu krajów, bo elity zrozumiały że kraj musi mieć mocny przemysł, bo wokół przemysłu powstają usługi i dużo dobrze płatnych miejsc pracy. Dowodem na sukces takiej strategii są Niemcy, taka zmian strategii następuję też w USA.
W Polsce za czasów Gierka mieliśmy potężny wzrost długów, ale widać było efekty w postaci wzrostu potencjału przemysłowego, z czego korzyści do tej pory czerpią kolejne rządy sprzedając majątek wytworzony w dekadzie Gierka. Za czasów Sami Wiecie Kogo mamy politykę, która zachęca sektora prywatny do niszczenia miejsc pracy w przemyśle w Polsce, za to przybywa kasjerek w supermarketach, pracujących za minimalną krajową.
Polska miała pecha w dekadzie Gierka, inwestowała w przemysły energochłonne, a nastąpił nieprzewidywalny szok na rynku ropy i niektóre inwestycje okazały się nietrafione. Ale zbudowano potężne moce wytwórcze energii, dzięki którym do tej pory mamy prąd. Za czasów Sami Wiecie Kogo postępuje obniżenie potencjału przemysłowego Polski, i prawie nie buduje się nowych bloków energetycznych, co może prowadzić do wyłączeń prądu.
Osoby zainteresowane faktami o dekadzie Gierka, a nie propagandą, zapraszam do lektury książki, w której są artykuły głównych architektów polityki tamtych czasów.

http://wpolityce.pl/artykuly/61330-na-co-poszly-dlugi-za-gierka-a-na-co-za-sami-wiecie-kogo-czyli-kto-inwestowal-w-przemysl-i-miejsca-pracy-a-kto-je-likwidowal


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334