Strona główna » Legutko o Powstaniu Warszawskim dla Fronda.pl: Niemożność dobrego wyboru

Legutko o Powstaniu Warszawskim dla Fronda.pl: Niemożność dobrego wyboru

- Ta Polska, która ginęła w Powstaniu Warszawskim, w sytuacji właściwie bez wyboru i bez wyjścia, to jest Polska tych, którym marzyło suwerenne państwo polskie. Ci którzy zapominają o Powstaniu i odwracają się od niego mówiąc o nim słowa złe i złośliwie, odwracają się też od suwerenności – mówi portalowi Fronda.pl prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS.

 - Jaką lekcję powinniśmy wyciągnąć z Powstania Warszawskiego? To trudne pytanie. To było takie wydarzenie i taka sprawa, gdzie była niemożność dobrego wyboru. Nie było tak, że decyzja bicia się była nie dobra, a decyzja bicia się zła i odwrotnie. To jest wszystko szalenie trudne.

Padł rozkaz. Trzeba walczyć. Czy godzić się na to aby Polska została skomunizowana czy temu właśnie walcząc zaradzimy? Można podawać tysiące dowodów, dla których Powstanie nie powinno wybuchnąć, ponieważ szansa na zwycięstwo była niewielka. Z drugiej strony nierobienie niczego byłoby też złą decyzją ponieważ byli gotowi do walki żołnierze podziemia i wielu z nich jeśli nie w Powstaniu Warszawskim zginęłaby z rąk komunistów. To pokazuje tragizm naszej historii, do którego trzeba wracać i od którego nie ma ucieczki, choć próbuje się odwracać nas od historii.

Nie możemy się odwrócić od przeszłości i powiedzieć, że to jest etap zamknięty i skończony, że dziś nie stoimy wobec tak trudnych decyzji. To nie prawda, choć może nie są one aż tak dramatyczne.

Ta Polska, która ginęła w Powstaniu Warszawskim, w sytuacji właściwie bez wyboru i bez wyjścia, to jest Polska tych, którym marzyło suwerenne państwo polskie. Ci którzy zapominają o Powstaniu i odwracają się od niego mówiąc o nim słowa złe i złośliwie, odwracają się też od suwerenności, od idei takiego państwa. To może jest właśnie ta lekcja, którą trzeba zapamiętać – dodaje prof. Legutko.

Not. Jarosław Wróblewski

 


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334