Strona główna » Ksiądz Isakowicz-Zaleski w Sanoku

Ksiądz Isakowicz-Zaleski w Sanoku

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przyjedzie do Sanoka 12 listopada (sobota), na zaproszenie Stowarzyszenia Solidarni 2010. Spotkanie odbędzie się o godz. 16.00 w Domu Katechetycznym na Posadzie (stara plebania).

Księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego nikomu przedstawiać nie trzeba. Kilka lat temu wywołał w Polsce burzę, podnosząc sprawę lustracji w Kościele. Świetny publicysta, autor książek, człowiek niepokorny i nietuzinkowy, zawsze mówiący „otwartym tekstem”. Niestrudzenie upomina się o pamięć o 130 tysiącach Polaków wymordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i Wschodniej Małopolsce, o których zapomniało nasze państwo i elity. Do Sanoka przyjedzie, aby promować swoją najnowszą książkę „Nie zapomnij o Kresach”.

Ceniony jest szczególnie za „odwagę w głoszeniu opinii wbrew instytucjonalnej większości”. Wydał kilka książek, m.in. „Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej”, za którą dostał Nagrodę im. Józefa Mackiewicza. Sam, jako kapłan nowohuckiej „Solidarności”, był w latach osiemdziesiątych inwigilowany przez SB i dwukrotnie pobity.

Jego wielką miłością są Kresy, skąd pochodzi rodzina, której część została wymordowana podczas wołyńskich rzezi, zapoczątkowanych w lutym 1943 roku. Jak ustaliła wybitna badaczka tematu Ewa Siemaszko – z którą ks. Isakowicz-Zaleski współpracuje – ofiarą ludobójstwa na samym tylko Wołyniu jest 60 tys. ludzi. Dla tych, którzy przetrwali hekatombę, ich dzieci i wnuków czymś niepojętym i bolesnym jest „zdrada Polski” wobec ofiar. Jak zauważył ostatnio świetny publicysta Rafał A. Ziemkiewicz „Wspomnienie o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów na Polakach jest dziś wciąż zepchnięte wyłącznie do pamięci prywatnej, rodzinnej”. Ksiądz Isakowicz-Zaleski jest jedną z niewielu osób, które niestrudzenie upominają się o pamięć i protestuje, gdy np. na Ukrainie budowane są pomniki dla zbrodniarzy. Jego mottem są słowa: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Książka „Nie zapomnij o Kresach” jest jego kolejną publikacją poświęconą tej tematyce.

Warto jeszcze dodać, że jest duszpasterzem Ormian i przyjacielem „muminków” – osób upośledzonych. Szefuje Fundacji im. Brata Alberta, która stworzyła i prowadzi trzydzieści ośrodków dla niepełnosprawnych. Wspierają go liczni przyjaciele, wśród których jest np. znana aktorka Anna Dymna i kard. Franciszek Macharski. Jeździł też z konwojami do Bośni, Czeczenii, na Ukrainę, bo pamięta, jak Zachód pomagał Polsce w stanie wojennym.

Uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 roku. Laureat Nagrody Pawła Włodkowica, przyznanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego – za obronę praw człowieka i tytułu „Lodołamacz Specjalny – za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, którą odebrał z rak Marii Kaczyńskiej.

(jz)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334