Strona główna » Ks. Isakowicz-Zaleski dla portalu Fronda.pl: Polski rząd udaje, że nic się nie stało

Ks. Isakowicz-Zaleski dla portalu Fronda.pl: Polski rząd udaje, że nic się nie stało

- Rosyjska flaga ewidentnie nawoływała do konfrontacji, była nawiązaniem do wypędzenia Polaków z Moskwy, a co więcej, rozwieszono ją w obecności polskiego prezydenta, Bronisława Komorowskiego, który widząc taką sytuację, powinien opuścić lożę. Zamanifestować swój sprzeciw. A on siedział z szalikiem na szyi, jak gdyby nic się nie stało - mówi w rozmowie z portalem Fronda.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Nie jestem przeciwnikiem Euro2012, ale jako obywatel Polski uważam, że na stadionach, wybudowanych przecież przez Polaków, na ich własnej ziemi, powinno obowiązywać prawo polskie. Dlatego szokująca dla mnie jest odpowiedź Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej, że na rozwinięcie gigantycznej flagi, tzw. sektorówki otrzymali zgodę nie od władz Polski, ale od UEFA. Transparent ten jest bardzo agresywny, przedstawia postać z mieczem w ręku. Nie ma nic wspólnego z atmosferą sportową. Co więcej, flaga wywoływała dodatkowe emocje, a mecz Polska-Rosja był spotkaniem, podczas którego należało raczej łagodzić nastroje i konflikty polsko-rosyjskie.

Władze polskie twierdzą, że nie ze sprawą nic wspólnego, bo to nie ode decydują, co można zawiesić w czasie meczu. Z drugiej strony, nie wyobrażam sobie, żeby polscy kibice w Moskwie mogli rozwinąć flagi w czasie zawodów sportowych na przykład w obecności prezydenta Putina. Chodzi mi oczywiście o takie transparenty, które obrażają uczucia narodowe Rosjan, bądź prowokują do konfrontacji.

Tu widać oczywiście ogromną niekonsekwencję polskich władz, które powinny same decydować o tym, jakie transparenty są wnoszone na nasze stadiony. Oddanie UEFA prawa do podejmowania takich decyzji to pewna utrata suwerenności. Rodzi się pytanie, dlaczego ekipa Donalda Tuska zgodziła się na tak daleko idące ustępstwa. Zwłaszcza, że już UEFA zabroniła wnoszenia na trybuny haseł związanych z religią. Dlaczego więc elementy religijne są zakazane, a przedstawianie rycerza z mieczem, który atakuje przeciwnika jest dozwolone? To ogromna niekonsekwencja.

O ile władze polskie kompletnie nie reagują na to wydarzenie i bagatelizują problem, o tyle zareagowała organizacja FARE (Football Against Racism in Europe), która zaskarżyła tę flagę. Widać, że międzynarodowa organizacja ma odwagę zaskarżyć rosyjski transparent, a polski rząd udaje, że się nic nie stało. 

Rosyjska flaga ewidentnie nawoływała do konfrontacji, była nawiązaniem do wypędzenia Polaków z Moskwy, a co więcej, rozwieszono ją w obecności polskiego prezydenta, Bronisława Komorowskiego, który widząc taką sytuację, powinien opuścić lożę. Zamanifestować swój sprzeciw. A on siedział z szalikiem na szyi, jak gdyby nic się nie stało.

A teraz to jeszcze my przepraszamy za naszych kibiców. To jest ta chora polityka mówienia o braku godności państwa polskiego. Po pierwsze, nie powinno się dopuszczać do zawierania takich umów, w ramach których oddaje się decyzje całkowicie obcej federacji, która nawet nie raczyła poinformować polskiej strony, że taka flaga zostanie wzniesiona. De facto, to Platini rządzi na naszych stadionach. A po drugie – jeśli coś się dzieje, polski rząd powinien reagować. Powtarzamy często Bóg-Honor-Ojczyzna, a gdzieś ten honor znika w pewnych momentach. 

Ponadto, śmieszy mnie fakt, że mamy trzeci mecz z kolei, a dopiero teraz pojawiają się głosy, że trzeba uszyć flagę narodową. Gdzie był PZPN, który przecież nie zadbał o to, by sektorówkę, już nawet bez żadnych emblematów, ale czerwono-białą wywiesić? Teraz robi się akcję społeczną, kiedy Rosjanie wywiesili swój transparent. To śmieszne. Przecież wszyscy od sześciu lat wiedzieli, że będzie Euro2012.

Not. Marta Brzezińska

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/ks._isakowicz-zaleski_dla_portalu_fronda.pl:__21837


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334