Strona główna » Komunikat PiS w sprawie wydarzeń na Białorusi

Komunikat PiS w sprawie wydarzeń na Białorusi

W niedzielę zakończyły się bacznie obserwowane przez międzynarodową społeczność wybory prezydenckie na Białorusi. Wbrew zastrzeżeniom OBWE, władze zdecydowały się na ponowne wdrożenie takich budzących wątpliwości mechanizmów jak przedterminowe głosowanie. Wieczorne exit polls, znacznie różniące się od wcześniejszych sondaży pokazały miażdżącą przewagę Aleksandra Łukaszenki.

Pomimo tego władza zdecydowała się na użycie niespotykanie brutalnych metod wobec pokojowo demonstrujących przedstawicieli opozycji. W wyniku pacyfikacji siły bezpieczeństwa dotkliwie pobiły i aresztowały setki obywateli Białorusi, w tym opozycyjnych kandydatów na urząd prezydenta i członka władz Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobutta.

Władze Białorusi w sposób wyjątkowo arogancki zlekceważyły reguły demokracji. Żądamy uwolnienia wszystkich aresztowanych. Żądamy aby polskie władze w tym prezydent, premier i minister spraw zagranicznych natychmiast zaangażowały się w obronie białoruskiej opozycji oraz Polaków na Białorusi. Polityka koalicji PO-PSL wobec Białorusi poniosła dziś spektakularną klęskę. Żądamy powrotu do polityki wspierania przemian demokratycznych i niezależnego od władz Związku Polaków na Białorusi, do prowadzenia suwerennej polityki wobec naszego sąsiada.

/-/ Prezes PiS Jarosław Kaczyński


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334