Strona główna » Joachim Brudziński: Rząd przyczynia się do marginalizacji polskich portów

Joachim Brudziński: Rząd przyczynia się do marginalizacji polskich portów

Polityka rządu przyczynia się do marginalizacji portów w Świnoujściu i Szczecinie – ostrzegali politycy PiS podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie. Według Joachima Brudzińskiego Donald Tusk w sprawie budowy Gazociągu Północnego cały czas składa „obiecanki-cacanki” i „łże w żywe oczy”.

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS negatywnie ocenił wynik grudniowych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w Berlinie, podczas których poruszano m.in. temat polskich zastrzeżeń do ułożenia Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku. Na jednym z odcinków krzyżuje się on z północnym torem podejściowym do portu w Świnoujściu. Tam gazociąg został ułożony na głębokości 17,5 metra. To uniemożliwia dostęp do niego statkom o zanurzeniu powyżej 13,5 metra. Strona polska uważa, że trzeba wkopać rurociąg jak najszybciej, gdyż po rozpoczęciu jego eksploatacji stanie się to bardzo trudne i kosztowne.

 Donald Tusk twierdził niedawno, że kanclerz Merkel zapewniała go, iż Niemcy przyjrzą się, w jaki sposób można uspokoić polskie obawy. Premier podkreślił, że wykonawca inwestycji – konsorcjum Nord Stream wzięło pod uwagę zastrzeżenia strony polskiej i pogłębiło gazociąg. „Pan premier Donald Tusk kłamie” – powiedział Joachim Brudziński. Fakty są takie, że konsorcjum położyło gazociąg na torze północnym" – dodał.

Poseł PiS skrytykował Tuska za brak działań, które mogłyby zapobiec marginalizacji portów w Świnoujściu i Szczecinie. Brudziński negatywnie ocenił także rezygnację z kontynuacji finansowania odcinka drogi S-3 między Gorzowem Wielkopolskim a Międzyrzeczem. „Rząd Tuska, sam Tusk podjął poprzez grzech zaniechania decyzję o marginalizacji regionu zachodniopomorskiego, naszych portów, łgając w żywe oczy, zapewniając opinię publiczną na konferencjach z kanclerz Angelą Merkel, że wszystko jest w należytym porządku” – podkreślił lider PiS.

„Konsorcjum Nord Stream zabiegało we wszystkich państwach basenu morza Bałtyckiego o wysłuchanie publiczne. Zgadnijcie państwo, jaki kraj nie zabiegał o to? Była to Polska. Nord Stream wypłacił wszystkim rybakom odszkodowania za straty, wskutek których nie będą mogli łowić w obszarze położenia Gazociągu. Jakie państwo nie wystąpiło o odszkodowania? Tym państwem była Polska” – podsumował Brudziński.

www.joachimbrudzinski.pl


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334