Strona główna » "Jest źle, gdy obywatele popełniają przestępstwa. Ale jest strasznie, gdy przestępstwa popełnia władza." CZTERY PYTANIA DO Mirosława Piepki, scenarzysty filmu "Układ Zamknięty"

"Jest źle, gdy obywatele popełniają przestępstwa. Ale jest strasznie, gdy przestępstwa popełnia władza." CZTERY PYTANIA DO Mirosława Piepki, scenarzysty filmu "Układ Zamknięty"

W kwietniu na ekrany kin wejdzie film "Układ Zamknięty" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Obraz w fabularyzowanej formie opowiada autentyczną historię z 2003 r., gdy prokuratorzy i urzędnicy skarbowi zniszczyli dobrze prosperującą krakowską firmę, a ich właścicieli zaprowadzili niemal na dno egzystencji.

Twórcy filmu oraz jego sponsor i mecenas - Kasy Stefczyka - otrzymali właśnie Wektor 2012, prestiżową nagrodę od środowiska biznesowego, za - jak uzasadniono - "odwagę w krzewieniu prawdy o polskim środowisku biznesowym".

Podczas odbierania nagrody - w którym rolę prokuratora zagrał Janusz Gajos, a współpracującego z nim szefa skarbówki Kazimierz Kaczor - Mirosław Piepka, scenarzysta i producent "Układu Zamkniętego" powiedział publicznie, że wysoki funkcjonariusz państwa odradzał kręcenie filmu. Na sali, na której siedziało obok przedsiębiorców dwóch byłych premierów: Marek Belka i Waldemar Pawlak oraz kilku ministrów z obecnie rządzącej koalicji, rozszedł się szmer. To zdarzenie nie zostało jednak opisane w mainstreamowych media. Układ zamknięty trwa.

O tajemniczym funkcjonariuszu państwowym oraz o filmie rozmawiamy z jego producentem i scenarzystą Mirosławem Piepką.

wPolityce.pl: Dlaczego zdecydował się pan na zrobienie tego filmu?

Mirosław Piepka: Zdecydowałem się w momencie, gdy poznałem losy głównych bohaterów autentycznych wydarzeń. Ale nawet nie to przesądziło. Po rozmowie w Business Center Club okazało się, że problem jest znacznie większy. A ten opisywany w filmie przypadek nie jest jednostkowy. Gdyby to była jakaś wyjątkowa sprawa, raczej nie przenosiłbym jej na ekran. BCC w tej chwili, powtarzam z naciskiem: W TEJ CHWILI, monitoruje – może nie w tak dramatycznych szczegółach, jak pokazane w filmie – ponad 300 spraw o podobnym scenariuszu! Jest to już więc patologią, niezauważaną lub zamiataną pod dywan. Jest bardzo źle, gdy zwykli obywatele popełniają przestępstwa. Ale jest strasznie, gdy to władza popełnia przestępstwa i potem udaje, że ich nie ma.

Po sali rozszedł się szmer, gdy powiedział pan, że od przedstawiciela władz dostał pan coś w rodzaju ostrzeżeń, aby nie jednak nie kręcić tego filmu. Czy może pan coś więcej powiedzieć o tym funkcjonariuszu?

Tak, te ostrzeżenia wypłynęły od bardzo wysokiego funkcjonariusza państwowego. Z samych szczytów władzy. Podjęliśmy już decyzję, że jego nazwisko i wszystkie okoliczności zdarzenia ujawnimy na premierze filmu.

Czy ta osoba jest czynnym politykiem?

Nie, od roku już nie, ale jest znana wszędzie, bo jest – jak już powiedziałem – z samych szczytów władzy. Mam cały czas nadzieję, że ta osoba ostrzegała mnie w dobrej wierze.

A może pan coś opowiedzieć o tych wydarzeniach w Krakowie, na których motywach powstał film? Bo wiele osób zastanawia się, czy nie zekranowaliście słynnej afery ze zniszczeniem życia znanemu biznesmenowi Romanowi Klusce, też z Małopolski.

Nie, to nie sprawa pana Kluski, lecz panów Pawła Reya i Lecha Jeziornego. Mogę powiedzieć, że w porównaniu z tym, co im zrobiło państwo, to z panem Kluską obeszło się w białych rękawiczkach. Wszystkie sceny filmowe, które dotyczą głównych bohaterów, sceny wręcz niewyobrażalne, są w stu procentach prawdziwe. To wszystko działo się w - ponoć demokratycznym - państwie prawa.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

O NAGRODZIE WEKTOR 2012 DLA FILMU "UKŁAD ZAMKNIĘTY" CZYTAJ WIĘCEJ NA PORTALU stefczyk.info

CZYTAJ TAKŻE WYWIAD Z GRZEGORZEM BIERECKIM, SENATOREM RP I SZEFEM RADY NADZORCZEJ KASY STEFCZYKA, KTÓRA OTRZYMAŁA WEKTORA 2012 ZA MECENAT NAD FILMEM "UKŁAD ZAMKNIĘTY"

 http://wpolityce.pl/wydarzenia/44644-jest-zle-gdy-obywatele-popelniaja-przestepstwa-ale-jest-strasznie-gdy-przestepstwa-popelnia-wladza-cztery-pytania-do-miroslawa-piepki-scenarzysty-filmu-uklad-zamkniety


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334