Strona główna » Jarosław Kaczyński: różnice między regionami muszą być wyrównane

Jarosław Kaczyński: różnice między regionami muszą być wyrównane

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek na konwencji partii w Zaleszanach (Podkarpacie), że różnice między regionami w Polsce są za duże i należy zrobić wszystko, by je wyrównać. Samorząd musi stać się podmiotem, który proponuje i ma środki - mówił. „Różnice w Polsce są dużo za duże. One występują we wszystkich państwach. Tutaj mamy do czynienia z przepaściami. Zadaniem państwa jest te różnice zmniejszać” - powiedział Prezes PiS.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że Podkarpacie powinno otrzymywać więcej środków z budżetu i Unii Europejskiej. „Jeżeli przyjdzie nam rządzić, a wierzę, że przyjdzie, nie zawiedziemy naszych wyborców” - zadeklarował. „Nie zawiedziemy przede wszystkim w tym, co jest podstawowym przesłaniem naszego programu: Polska jest jedna, wszyscy Polacy mają takie same prawa, muszą mieć takie same szanse, polityka państwa powinna dążyć, żeby w Polsce następowało wielkie wyrównanie” - dodał lider PiS. Jak mówił, „w każdej gminie jest jakiś zasób, jakaś możliwość działania, także w sferze gospodarczej”. Według Kaczyńskiego, takie zasoby można wykorzystać jedynie działając z planem i wprowadzając w życie np. strategie gminne oraz plany zabudowy przestrzennej. „Ten plan musi być planem nie tylko wójta, burmistrza czy prezydenta, ale on musi być planem wszystkich. (...)

To musi być taka umowa, taki kontrakt między władzami gminnymi a wszystkimi obywatelami” - podkreślił Prezes PiS. Według niego taki kontrakt sprowadzałby się do tego, „żeby odnaleźć te źródła mocy, które istnieją w danej gminie, jakieś tradycje, sposoby działania, coś co można zmienić w markę, produkt, usługę”. „Coś, co można zmienić w sposób na zarabianie na życie, w sposób prowadzenia przedsiębiorstwa, co może budować jakiś lokalny rynek albo rynek szerszy” - zaznaczył. Jak dodał, to „wielka niewykorzystana rezerwa”.

W ocenie szefa PiS, „Polacy sami siebie nie doceniają bardzo często”. „A kiedy przeprowadzono badania inteligencji poszczególnych narodów europejskich, to myśmy się znaleźli na drugim albo można powiedzieć trzecim - bo to różnie można liczyć - miejscu. Tuż tuż za tymi dwoma narodami, które mają najwyższą inteligencję - to są wedle tego badania Niemcy i Holendrzy - po 107 punktów, Polacy - 106” - powiedział. Jak podkreślił, Polacy należą więc „do tej najściślejszej czołówki”. „Z tego trzeba korzystać” - zaznaczył Kaczyński. Dodał, że samorząd musi się stać motorem wykorzystywania tych możliwości. Prezes PiS przypomniał, że partia proponuje m.in. Akademię Samorządową. „Proponujemy cały system, który pozwoli na to, by samorząd stał się podmiotem, który proponuje i który ma środki” - mówił.

Materiał KW Prawo i Sprawiedliwość


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334