Strona główna » Jarosław Kaczyński podczas konwencji „PiS bliżej ludzi”: wszyscy Polacy powinni mieć równe prawa

Jarosław Kaczyński podczas konwencji „PiS bliżej ludzi”: wszyscy Polacy powinni mieć równe prawa

„Wszyscy Polacy, niezależnie od tego w jakim regionie się urodzili, powinni mieć równe szanse i prawa. To jest fundamentalna kwestia - podkreślał Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konwencji partii w Przysusze (woj. mazowieckie).

Konwencja odbywała się pod hasłem „PiS bliżej ludzi. Polska jest jedna. Podsumowanie objazdu Polski powiatowej w roku 2013".

„Chodzi o taki kształt naszego życia społecznego, który ma spowodować, że wszyscy Polacy - podkreślam wszyscy Polacy - będą mieli, bo tu niestety trzeba użyć czasu przyszłego, równe prawa. I to nie tylko te prawa skądinąd bardzo ważne, które są zapisane w konstytucji, które są zapisane w ustawach, chodzi także, o te prawa realne” - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Jak dodał chodzi o równe szanse, równe prawa niezależenie od tego, kto gdzie się urodził. „W jakiej grupie społecznej, w jakim regionie, w jakiej miejscowości, w mieście czy na wsi, w dużym mieście, czy w małym mieście. Równe prawa, równe szanse, to jest kwestia niesłychanie ważna, podstawowa, fundamentalna” - oświadczył.

Prezes PiS podkreślił, że nie ma na myśli wyłącznie pojedynczych ludzi, ale cały naród. „Nasze bogactwo to są przede wszystkim ludzie, to w ludziach jest to, co może zapewnić nam przyszłość. I wszelkie bariery rozwoju, tego indywidualnego, ale także grupowego rozwoju, godzą zarówno w jednostki, jak i w małe grupy społeczne, grupy lokalne, grupy szersze regionalne i wreszcie godzą w nasz Naród jako całość, godzą w naszą przyszłość” - wskazał.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że sprawa równości praw społecznych jest w centrum programu PiS. Ocenił, że politycy mają obowiązek spotykania się i dialogu z obywatelami, gdyż bez tego nie ma uczciwej polityki.

„Ten objazd po Polsce miał też temu służyć” - powiedział. „Ta nasza wyprawa, to była wyprawa do prawie dwóch trzecich Polaków, bo w mniejszych miastach, takich poniżej 50 tys. mieszkańców, i na wsi mieszka sześćdziesiąt kilka procent naszych obywateli. To był wyprawa do nich, to była rozmowa z nimi. Uczciwy polityk musi rozmawiać, musi wchodzić w dialog” - ocenił Kaczyński.

Według Prezesa PiS, uczciwa polityka jest polityka pro publico bono, czyli dla dobra publicznego. „I taką politykę chcieliśmy i chcemy cały czas uprawiać. To jest nasze zadanie, to jest nasza misja” - zadeklarował.

Podczas konwencji obok Jarosława Kaczyńskiego głos zabrali przedstawiciele Polski powiatowej posłowie Marek Suski i Anna Zalewska oraz samorządowcy: Marian Niemirski, Grażyna Zagrobelna, Kazimierz Drzazga, Bogdan Zieliński, Lucjusz Nadbereżny i Beata Dróżdż. Przemawiał także prof. Piotr Gliński. Konwencję prowadzili posłowie: reprezentująca Puławy Małgorzata Sadurska oraz Maciej Małecki, parlamentarzysta całe życie związany z Sochaczewem.

Konwencja była podsumowaniem objazdu wszystkich powiatów w Polsce przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w 2013 roku. Politycy odwiedzali mniejsze miejscowości pod hasłem „PiS bliżej ludzi. Polska jest jedna”.

Podczas spotkań w powiatach politycy PiS podkreślali, że „Polska powiatowa” jest tak samo ważna, jak „Polska metropolitalna”. Jarosław Kaczyński diagnozował, że „kraj cierpi na choroby, które w miastach powiatowych przebiegają ostrzej niż w metropoliach”. Szef PiS podkreślał wielokrotnie, że należy dążyć do zrównania szans i poziomu życia w dużych i mniejszych ośrodkach. Polska - jak mówił - musi rozwijać się w całości.

Do 31 grudnia 2013 r. prezes Prawa i Sprawiedliwości wraz z politykami z kierownictwa partii odbył 320 spotkań, we wszystkich 314 powiatach ziemskich. Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami 55 razy. „We wszystkich spotkaniach uczestniczyło ponad 60 000 mieszkańców, politycy PiS przejechali ponad 49 000 kilometrów, w drodze byli ponad 27 dni” - podkreślał zastępca rzecznika PiS Marcin Mastalerek.

PAP

Powiat sanocki na konwencji reprezentowali: Tadeusz Nabywaniec, Andrzej Chrobak oraz Janusz Cecuła.


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334