Strona główna » Jarosław Kaczyński: oprócz uchwały ws. Katynia przeprosiny i odszkodowanie

Jarosław Kaczyński: oprócz uchwały ws. Katynia przeprosiny i odszkodowanie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w piątek, że za uchwałą rosyjskiej Dumy Państwowej ws. Katynia powinny iść konkrety: przeprosiny i odszkodowania. Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, wstępnie przyjęła w piątek uchwałę w sprawie zbrodni katyńskiej. Treść zaproponowanej uchwały przyjęto jako podstawę do dalszej dyskusji. Autorzy dokumentu proponują uznanie mordu na polskich oficerach wiosną 1940 roku za zbrodnię reżimu stalinowskiego, a ZSRR - za państwo totalitarne.

„Nie znam w tej chwili treści tej rezolucji, znam tylko wczorajsze informacje medialne w tej sprawie, więc nie wiem, co w tej rezolucji jest” - zastrzegł Kaczyński w porannej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Jak ocenił, „jeżeli to jest jakiś postęp, to dobrze, ale to jest taka sprawa zerojedynkowa: albo się przyznają, przepraszają, płacą odszkodowania, albo nie”. „Jeżeli nie, to w gruncie rzeczy to jest wszystko pozór” - powiedział prezes PiS.

Na uwagę, że w uchwale użyto słowa „zbrodnia”, odpowiedział: „ale te słowa o zbrodni są od lat 80.”. „Chodzi o to, by z tego wyciągnąć ostateczne wnioski, przyznać się do winy, przeprosić i zapłacić” - dodał Jarosław Kaczyński. Pytany, czy za uchwałą powinny iść konkrety, odpowiedział, że tak.

Źródło: PAP


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334